Elaeagnus commutata

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amerikan Gümüş İğdesi Elaeagnus commutata
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Rosales
Familya: Elaeagnaceae
Cins: Elaeagnus
Tür: E. commutata
Elaeagnus commutata
L.

Elaeagnus commutata (Amerikan Gümüş Üzümü, 'Amerikan Gümüş İğdesi' ya da Wolf-willow olarak da adlandırılır), Elaeagnus ailesinin bir türüdür ve doğu kuzey Amerika,Güney Alaska,Kanada'nın İngiliz Kolombiyası eyaletinden ABD'nin Utah,Mettesota,Güney Dakota gibi eyaletkerinde kadar pek çok yerde yetişebilmektedir.[1] Kumlu taşlık alanlar,orman alanlarının kenarları,kuru bölgelerden ıslak bölgelere kadar her toprakta tıpkı diğer iğde türleri gibi gelişebilir.[2]

1–4 m uzunluğunda bir ağaç veya büyük bir çalı şeklinde durur. Yaprakları geniş ve mızraksıdır, 2–7 cm uzunluğunda, küçük beyaz yoğun kabukumsu bir doku ile kaplı gümüş rengindedir.Çiçekleri sarımsı, 6–14 mm uzunluğunda taç yapraklarla kaplıdır ve kokuludur. Meyvesi 9–12 mm uzunluğunda oval ve sarkık haldedir.Gümüşümsü pullarla kapludur. Meyve çekirdeğini saran unumsu,pofuduk bir yüzey meyvenin etsi kısmını oluşturur.[2] Meyveleri yenilebilir.

Gümüşümsü yeşilliği nedeniyle süs bitkisi olarak yetiştirilebilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Germplasm Resources Information Network: Elaeagnus commutata 20 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ a b Plants of British Columbia: Elaeagnus commutata 16 Ekim 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.