Eksper

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Eksper; işin uzmanı, işi bilen, değerlendiren, yorumlayan, değer biçen, karar veren kişidir.

İngilizce "expert" sözcüğünden Türkçeye geçmiştir. Eksper, mesleği bir şeyin değerini saptamak, zararın toplamını belirlemek gibi ya da sanat yapıtlarının özgünlüğünü kanıtlayan kimsenin, bilirkişinin adıdır.

Deniz eksperi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir ticaret gemisinin yapımını izlemekle ya da çeşitli anlaşmazlıkları çözmekle görevli, belli bir deneyime sahip gemi inşa mühendisi ya da ticaret gemisi subayıdır.

Gemi sınıflandırma şirketlerinin eksperleri gemi inşa mühendisleri, uzak yol kaptanları ve çarkçıbaşılar arasından seçilir. Avrupa'nın önemli ticaret limanlarında yük avaryalarıyla ilgili anlaşmazlıkları çözen eskper kaptanlar vardır. Ticaret mahkemesi önünde yemin eden bu eksperlerin görevi yükte meydana gelen avaryanın nedeni hakkında bir karara varmaktır. Deniz rizikosu, kötü istifleme ya da malın kendi bozukluğu gibi nedenleri saptamakla görevlidirler.

Ekspertiz[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir davada yargıç tarafından bilinemeyen teknik konuların, uzman kişilere incelettirilmesi, bilirkişi incelemesi. Sigortacılıkta hasarın saptanması ve değerlendirilmesi.

Eksper raporlarının (ekspertiz) kuşkulu ya da yetersiz olduğu durumlarda veya oluşabilecek itirazlar halinde kesin ekspertiz uygulaması gerçekleşir; üçüncü bir eksper tarafından ekspertiz yapılır.

Ekspertiz işlemi gayrimenkul değerleme uzmanları açısından, değerleme çerçevesinde yapılan tüm tetkiklere denir. Resmi kurum, gayrimenkulü görme, piyasa araştırması yapma ve rapor oluşturma aşamalarıdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]