Eesti Laul

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eesti Laul
Yer Estonya
Etkin yıllar 2009–günümüz
Kurucu Eesti Rahvusringhääling (ERR)
Tarz Pop müzik vb.
Website ERR resmi sitesi

Eesti Laul (Türkçe: 'Estonca Şarkı' ya da 'Estonya'nın Şarkısı') Eston yayıncı Eesti Rahvusringhääling (ERR) tarafından organize edilen müzik organizasyonudur. Yarışma aynı zamanda 2009 yılından beri Estonya'nın Eurovision Şarkı Yarışması için temsilcisinin ve şarkısının belirlendiği ulusal final etkinliğidir. 1993 yılından beri Estonya'nın Eurovision temsilcisinin belirlendiği eski Eurolaul festivali yerine yarışma 2009 yılında oluşturulmuştur. Oluşturulduğundan beri yarışma Estonya en popüler programlardan biri haline gelmiş, aynı zamanda radyo ve internet yayını da yapılmaktadır. 2012 yılında, Estonya'da yarı finalleri ortalama 199 bin kişi izlediği ve Finali ise 296 bin kişinin üzerinde izlediği belirlenmiştir. Yarışma ERR tarafından önceki yarışmadan farklı olarak tanıtılmıştır. Eesti Laul, Estonyalı müzik zevklerinin bir Avrupalı seyirciye tanıtılması amacıyla Estonya yarışması olarak yapılması kararlaştırılmıştır. Yarışmanın seçim sürecinde yayınlanan şarkıların tüm bilgileri ile online ortamda sunulmaktadır.[1]

Festival, yarışmanın yapıldığı yıldan beri Estonya dört kez ilk on'da yer aldı. Eesti Laul'un kazananı, kurulduğu günden beri televizyon ve jüri üyeleri tarafından seçilmiştir. Yarışma, Estonya ve komşu ülkelerdeki müzik listelerinde önemli bir etki yaratmaktadır.

Yarı finaller 2011 yılında yapılmaya başlanmış, potansiyel katılımcı sayısı ondan yirmiye çıkarılmıştır. Festival, diğer Eurovision ulusal finallerinden çok daha farklı olarak alternatif rock ve elektro-pop tarzındaki şarkılarıyla çok tanınıyor, bu yüzden bazen medya ve Eurovision hayranları tarafından Alternatif Melodifestivalen olarak anılıyor. Büyük finalin Saku Suurhall'da yapılması başkent Tallinn şehrine önemli bir turizm kazandırdı.

Kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuralların çoğu Eurovision Şarkı Yarışması'na getirilen kurallardır. Ancak Estonya yayıncısı tarafından bazı yönetmelikler getirildi. Buna göre Yarışmadaki resmi kurallar, her yıl Eesti Laul yarışmasının hazırlık aşamasında yazarlar ve sanatçılar tarafından herhangi bir değişiklik yapılırsa not edilerek başvuruları değerlendirilir.

Her performans için sahnede altı kişi sınırı vardır. Tüm vokallerin tamamen canlı olması gerekiyor; geri seslerde insan seslerine izin verilmez. Katılımcılar genellikle televizyonda ön gösterim yapılıncaya kadar yayınlanmaz. 2017 yılına kadar, yarışan şarkılara yalnızca tüm şarkı yazarlarının Estonyalı kişiler tarafından yazılmaları halinde yarışmasına izin verildi. 2017'den beri, şarkı yazarlarının % 50'si Estonyalı olduğu sürece yabancı işbirliklerine izin verildi. Estonya Şarkı Akademisi tarafından düzenlenen şarkı yazım kamplarına katılan besteciler için sanatçı ve söz yazarı, bu kurala istisnai olarak üç şarkıya kadar şarkı göndermelerine izin verildi.

Format[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışmada seçilen yirmi şarkı, iki yarı finale dağıtılarak Estonya halkına tanıtılmaktadır. Her yarı finalde, beş katılımcı final şovuna geçmektedir. Kazanan iki tur oylama ile seçilmektedir: ilk turda hem jüri hem de televizyon oyları üzerinden ilk üç şarkı seçilir; ikinci turda, üç şarkıdan kazananı % 100 televizyon oylaması sonucunda belirlenmektedir.

Kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eesti Laul yarışmasının ilk kazananı "Rändajad" adlı şarkısıyla Urban Symphony müzik grubu olmuştur. Eurovision'da Estonya'nın yıllardır süren başarısızlığına son vermiş, yarışmanın yarı finalinde 3. olarak finale çıkmış, Finalde 6. olmuştur.

Eesti Laul yarışmasının son kazananı "La forza" adlı şarkısıyla Elina Nechayeva olmuştur.

Yıl Şarkı Çevirisi Şarkıcı Şarkı yazar(ları) ESC'deki pozisyonu ESC'deki puanı
2009 Rändajad Göçebeler Urban Symphony Sven Lõhmus 6. 129
2009 Siren Malcolm Lincoln Robin Juhkental Finale yükselmedi
2011 Rockefeller Street Rockefeller Sokağı Getter Jaani Sven Lõhmus 24. 44
2012 Kuula Dinle Ott Lepland Ott Lepland, Aapo Ilves 6. 120
2013 Et uus saaks alguse Yeni bir başlangıç olabilir Birgit Õigemeel Mihkel Mattisen, Silvia Soro 20. 19
2014 Amazing Harika Tanja Timo Vendt, Tatjana Mihhailova Finale yükselemedi
2015 Goodbye to Yesterday Düne hoşçakal Elina Born & Stig Rästa Stig Rästa 7. 106
2016 Play Oyna Jüri Pootsmann Fred Krieger, Stig Rästa, Vallo Kikas Finale yükselemedi
2017 Verona Koit Toome & Laura Sven Lõhmus
2018 La forza Güç Elina Nechayeva Mihkel Mattisen, Timo Vendt, Ksenia Kuchukova, Elina Nechayeva 8. 245

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Floras, Stella (14 October 2008). "Estonia: New name, new format, new dynamics". ESCToday. 15 October 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 June 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]