Edward Craven Walker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Edward Craven Walker (4 Temmuz 1918 – 15 Ağustos 2000), Lav Lambası olarak bilinen ve duyguları zenginleştiren Astro Lambayı 1963 yılında icat etmiştir.[1][2]

Savaş Kayıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Craven, İkinci Dünya Savaşında silahsız bir DeHavilland Mosquito tipi uçağın pilotuydu ve Almanya üzerinde uçuşlar yaparak fotoğraf çekiyordu.[1] İlk eşi Marjorie Bevan Jones ile bir hava üssünde, Kadınlar Yardımcı Hava Kuvvetlerinde (WAAF) görev yaparken tanıştı. Craven savaş sonrasında da uçmaya devam etti.

Astro Lamba[değiştir | kaynağı değiştir]

Astro Lambanın Doğuşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mathmos Astro Lamba

Craven, Savaş sonrasında, Dorset İngiltere'de bir köy barında gördüğü bir fikri geliştirdi.[1] Barın düzenli müşterilerinden merhum Alfred Dunnet tarafından yapılmış bu acayip alet yumurta pişirme saati olarak kullanılan ve birbirine karışmayan iki sıvıdan oluşmaktaydı. Henüz tam olarak gelişmemiş olmasına rağmen Craven potansiyeli gördü ve bunu mükemmelleştirmek ve lamba haline getirmek için çalışmalara başladı. Ufak bir kulübede kendisine laboratuvar kurarak burada içerikleri değişik şekil ve boyutta şişelerde karıştırdı. En iyi şeklin Tree Top Orange Squash marka portakal suyu şişesi olduğunu keşfetti ve şişenin şekli Astro Bebek Lambası veya o zamanki adıyla Astro Mini olarak tanımlandı.

Astro Lamba Endüstrisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Craven ve eşi Christine bir şirket kurarak lambaları üretmeye başladılar ve adını da Crestworth koydular. Poole, Dorset'te bir sanayi sitesinde ufak bir binada faaliyetlerine başlayarak 1963 yılından itibaren dünyaya Crestworth lambalarının pazarlamaya başladılar ve lambanın ismini 1992 yılında Mathmos olarak değiştirdiler.[3] 1960 ve 1970 yılların başında büyük bir ticari başarı haline geldiler ve psekedelik ile eş anlamlı olarak anıldılar. Craven "Lambamı alırsanız, hiçbir uyuşturucuya gerek duymazsınız... Sanırım her zaman popüler olacak. Bu hayat döngüsüne benziyor. Büyür, dağılır, aşağı düşer ve her şey yeniden başlar".

1970'lerin sonuna doğru değişen moda ile birlikte lav lambaların da modası geçmeye başladı. Walker ailesi şirket faaliyetlerini daha küçük ölçekte 1980'li yıllarda da devam ettirdiler.

Daha Sonraki Yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'ların başında genç bir çift lambaları başarılı bir şekilde üretmeye ve pazarlamaya başladı. Cressida Granger ve David Mulley, Craven ile görüşerek şirketin işletmesini aldılar ve ürünü 1992 yılında Mathmos olarak yeniden isimlendirdiler.[3] İlk başlarda Edward ve Christine Craven Walker ile ortaktılar ve şirketin adı Crestwood Trading Ltd. idi. Geçen yıllar içinde Walkerların hisselerini ufak ufak aldılar. Astro lambaların üretim haklarını aldılar ve aynı yerde, hemen hemen aynı personel, makineler ve hatta 1960'ların bileşenlerini kullanarak üretime devam ettiler. Edward Craven Walker vefatına kadar Mathmos'da danışman olarak kaldı ve özellikle lambaların içerik formülünün geliştirilmesi konusunda yardımcı oldu.[4] Astro lambalar son 50 yıldır devamlı olarak üretilmektedir ve 1963 yılından beri ve bugün halen Mathmos tarafından Poole, Dorset'te el işçiliği ile yapılmaktadır.[4] Mathmos lav lambalarının formülü, ilk olarak Craven-Walker tarafından 1960'lı yıllarda geliştirilmiş ve daha sonra da 1990'lı yıllarda yaptığı çalışmalar ile iyileştirilmiştir ve bugün hala kullanılmaktadır. Edward Craven-Walker, şirkette danışmanlık ve şirket direktörlüğü görevini 2000 yılında ölümüne kadar yapmıştır. Lav lamba şirketi Mathmos 2013 yılında 50. yılını kutluyor.[5][6][7]

Natürizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Walker bir natürist idi ve kendi kampını Matcham, Hampshire'da kurdu. Birleşik Krallıkta yer alan en büyük natürist kampı haline geldi. Craven’in bu tutkusu hayatında karmaşalara yol açtı ve 3 çocuğunun annesi Marjorie'den boşanmasında rol oynadı. Craven 4 kez evlendi. Craven natürist tatil köyüne şişman kişilerin girmesini yasakladı ve şişmanlığın sağlıklı ruh ve fiziksel yaşam ideallerine karşı geldiğini savundu.

Film çalışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Craven film çalışmalarını natürizm ile birleştirdi. 1950 ve 60'lı yıllarda filmlerde çıplaklık bir tabu olmasına rağmen Craven cinsel organların etrafında yer alan tüyleri görüntülemeyerek sansürden kaçındı. Bunun sonucu olarak bu türde ilklere imza attı. Michael Keatering takma adı ile natürist film 'Travelling Light'ı (1959) yönetti. Bu Birleşik Krallıkta vizyona giren ilk natürist filmdi. Su altı balesi olarak tanımlanan film Korsika'da çekildi ve 1960'da beyaz perdeye yansıtıldı. Craven daha sonra Sunswept (1961) ve Eves on Skis (1963) filmlerini yaptı.[1]

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Craven 1990'lı yılların sonunda kanserle savaştı. Matchams Dorset'te hayatını kaybeden Craven, New Forest'ta küçük bir mezarlıkta toprağa verildi. Öldüğünde 82 yaşındaydı.[1]

Ek okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

Cinema Au Naturel: Mark Storey tarafından çekilen Çıplak Film Tarihçesi Natürist Eğitim Vakfı tarafından yayınlanmıştır (1 Temmuz 2003)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]