Edith Cavell

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Edith Louisa Cavell
Edith Cavell.jpg
Azize
Doğum 4 Aralık 1865
Swardeston, İngiltere
Ölüm 12 Ekim 1915
Schaerbeek, Belçika
Kutsayanlar Anglikan Kilisesi
Türbe Norwich Katedralı- İngiltere
Yortu 12 Ekim

Edith Louisa Cavell (d. 4 Aralık 1865, Swardeston, İngiltere – ö. 12 Ekim 1915, Schaerbeek, Belçika), Anglikan Kilisesi tarafından azize olarak ilan edilen İngiliz bir hemşire.

I. Dünya Savaşı sırasında ayrım gözetmeksizin her iki taraftan askerlerin hayatlarını kurtararak, yaklaşık 200 Müttefik askerlerin Alman işgalindeki Belçika'dan kaçmasına yardım etmiştir. Bu yüzden Almanlar tarafından tutuklandı ve ihanetle suçlandı. Bir askeri mahkemeye göre suçlu bulundu ve ölüm cezasına çarptırıldı. Merhamet gösterilmesi için uluslararası baskıya rağmen, bir Alman idam mangası tarafından vuruldu.

3 Ağustos 1915'te tutuklandı ve Müttefik askerlerini barındırmakla suçlandı. Daha sonra bir Fransız mahkemesi tarafından işbirlikçi olarak mahkum edilen Georges Gaston Quien tarafından ihanete uğramıştı.[1][2] Son ikisi hücre hapsinde olmak üzere on hafta boyunca Saint-Gilles hapishanesinde tutuldu.[3] Alman polisine (8, 18 ve 22 Ağustos'ta) üç ifade verdi ve yaklaşık 60 İngiliz ve 15 Fransız askerinin yanı sıra askeri yaştaki yaklaşık 100 Fransız ve Belçikalı sivilin sınıra taşınmasında aracı olduğunu itiraf etti ve çoğunu evinde barındırmıştı.[4]

Askeri mahkemesinde, genç Belçikalı erkeklerin yanı sıra İngiliz ve Fransız askerlerine Hollanda sınırını geçmeleri ve sonunda İngiltere'ye girmeleri için yardım etmekten yargılandı. Duruşmadan bir gün önce bir ifade imzalayarak suçunu itiraf etti. Cavell, kaçmasına yardım ettiği askerlerin İngiltere'ye sağ salim vardıklarında kendisine yazılı olarak teşekkür ettiklerini açıkladı. Bu itiraf, Cavell'in askerlerin Hollanda sınırında gezinmesine yardım ettiğini doğruladı, ancak aynı zamanda onların Almanya ile savaş halindeki bir ülkeye kaçmalarına yardım ettiğini de kanıtladı.[5] Diğer sanıklar arasında Prens Reginald'ın kız kardeşi Croÿ Prensesi Marie de vardı.

Alman askeri yasasına göre cezası ölümdü. Alman Askeri Kanunu'nun 58. paragrafı, "savaş sırasında, düşman bir güce yardım etme veya Alman veya müttefik birliklerine zarar verme niyetiyle herhangi birinin" Alman Ceza Yasası'nın 90. paragrafında tanımlanan suçlardan herhangi birini işlediğini belirlemiştir. Kanun "savaş ihaneti için ölümle cezalandırılacaktır". Spesifik olarak Cavell, 90 (1) no.lu paragraf uyarınca suçlandı.

Cavell, birçoğunun inandığı gibi casusluktan değil, Alman vatandaşı olmamasına rağmen "savaş ihaneti"nden tutuklandı. İngiliz Gizli İstihbarat Servisi (SIS) tarafından işe alınmış ve Müttefik askerlerin kaçmasına yardımcı olmak için casusluk görevlerinden dönmüş olabilir, ancak bu yaygın olarak kabul görmemiştir.

Gözaltındayken, Cavell Fransızca olarak sorgulandı, ancak duruşması Almanca olarak kaydedildi; bazılarının iddia ettiği gibi, savcıya cevaplarını yanlış yorumlama fırsatı verdi. Yanlış tanıtılmış olsa da, kendini savunmak için hiçbir girişimde bulunmadı, ancak "yaklaşık ikiyüz" askeri Hollanda sınırına kanalize ettiğini söylerek yanıt verdi. Cavell'e Alman askeri valisi tarafından onaylanmış bir savunma avukatı verildi.

Edith Cavell vatanseverlik yeterli değildir söylemi ile bilinmektedir. Sahip olduğu güçlü Anglikan inançlar, hem düşman Alman askerlerine ve hem de Müttefik askerleri olmak üzere gerekli herkese yardım etmeyi gerektirmekteydi. Korunabilecek hayatları varken duramıyorum dediği ile bilinmektedir.

İdamı sırasında 49 yaşında olan Edith Cavell, Belçika'da modern hemşireliğin öncüsü olarak dikkat çekicidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]