ESIM

Vikipedi, özgür ansiklopedi

eSIM (gömülü SIM), doğrudan bir cihaza yerleştirilmiş programlanabilir bir SIM kart şeklidir . Tipik olarak PVC'den yapılmış, çıkarılabilir bir evrensel entegre devre kartı (UICC) üzerine yerleştirilmiş bir entegre devre yerine, bir eSIM, bir cihaza kalıcı olarak bağlı bir eUICC yongasına yüklenen yazılımdan oluşur .

Bir eUICC'ye bir eSIM taşıyıcı profili yüklendikten sonra, taşıyıcı tarafından oluşturulan benzersiz bir ICCID ve ağ kimlik doğrulama anahtarı ile tamamlanan fiziksel bir SIM ile aynı şekilde çalışır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

2010'dan beri GSMA, yazılım tabanlı bir SIM olasılığını tartışıyordu.

Motorola, eUICC'nin endüstriyel cihazlara yönelik olduğunu belirtirken, Apple "bir tüketici ürününde yerleşik bir UICC'nin kullanımını yasaklayan herhangi bir ifadenin bulunmadığını" kabul etti. Şu anda GSMA, standardın biri tüketici cihazları  ve diğeri M2M cihazları için olmak üzere iki farklı sürümünü sürdürmektedir.

Standardın ilk versiyonu Mart 2016'da yayınlandı, ardından Kasım 2016'da ikinci bir versiyon yayınlandı.

Uygulama[değiştir | kaynağı değiştir]

2016'da Samsung Gear S2 Classic 3G akıllı saat, eSIM'i uygulayan ilk cihazdı.

2017'de, Mobil Dünya Kongresi sırasında Qualcomm, ilgili yazılımla (güvenli Java uygulamaları) ilişkili Snapdragon donanım çipinde canlı bir gösterimle teknik bir çözüm sundu. [ alıntı gerekli ]

Apple, eSIM desteğini ilk olarak Eylül 2017'de Apple Watch Series 3 ile tanıttı.  Bunu destekleyen ilk iPhone modelleri, Eylül 2018'de duyurulan iPhone XS, iPhone XS Max,  ve iPhone XR,  idi. ilk iPad modeli, Ekim 2018'de duyurulan iPad Pro (3. nesil) idi  . Eylül 2022'de Apple, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max'i piyasaya sürdü . bir SIM kart tepsisine sahip olmak ve yalnızca eSIM ile çalışmak. Amerika Birleşik Devletleri dışında, tüm iPhone modelleri hem eSIM hem de fiziksel SIM kart desteğiyle satılmaya devam ederken, Çin anakarasında eSIM hiç desteklenmemektedir.

Google, Ekim 2017'de Google Fi hizmetiyle kullanım için eSIM desteği ekleyen Pixel 2'yi tanıttı.  2018'de Google, Pixel 3 ve Pixel 3 XL'i ve ardından Mayıs 2019'da Google Fi dışındaki operatörler için eSIM desteğiyle Pixel 3a ve Pixel 3a XL'yi piyasaya sürdü.  Aynı yılın Ekim ayında Google, eSIM destekli Pixel 4 ve Pixel 4 XL'i piyasaya sürdü. [ alıntı gerekli ]

Motorola, yalnızca eSIM'i desteklediği için fiziksel SIM yuvası olmayan katlanabilir bir akıllı telefon olan Motorola Razr'ın 2020 sürümünü piyasaya sürdü. [ alıntı gerekli ]

Plintron, cihazlar için eSIM desteğine dayanan ve 28 ülkede kullanılabilen eSIM4Things Nesnelerin İnterneti ürününü hayata geçirdi.

Microsoft, eSIM'i 2018'de Windows 10 işletim sistemine tanıttı  ve 2017'de ilk eSIM özellikli cihazı Surface Pro LTE'yi piyasaya sürdü.

Samsung, ABD'de Galaxy S21 ve S20 serisi akıllı telefonlarını yerleşik eSIM donanımıyla ancak kutudan çıkan yazılım desteği olmadan gönderdi. Bu özellik daha sonra One UI sürüm 4 güncellemesiyle etkinleştirildi.  Ancak, eSIM'in ABD'deki S21 ve S20'deki uygulaması, dünyanın geri kalanındaki uygulamadan farklıdır. ABD sürümü, farklı işlevler için farklı varsayılan SIM'ler belirleme özelliğinden yoksundur - örneğin, veriler için varsayılan olarak bir SIM ve ses için varsayılan olarak diğer SIM. Aynı eSIM'in veri, ses ve SMS için varsayılan SIM olmasını gerektirir. ABD sürümü ayrıca, ABD dışındaki modeller değiştirmezken, kullanıcı eSIM'leri her değiştirdiğinde yeniden başlatmayı zorlar.

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel bir SIM kart, bir cihaza manuel olarak takılan, tipik olarak PVC'den yapılmış evrensel bir entegre devre kartı (UICC) üzerinde bulunan bir entegre devreden oluşur . Buna karşılık, bir eSIM, fabrikada bir mobil cihaza kalıcı olarak yüzeye monte edilmiş bir eUICC çipine takılan sanallaştırılmış bir SIM kart profilidir. eSIM'i barındırmak için kullanılan eUICC çipi, ISO/IEC 7816'da tanımlanan fiziksel SIM ile aynı elektriksel arayüzü kullanır . Bir eUICC'ye bir eSIM taşıyıcı profili yüklendikten sonra, taşıyıcı tarafından oluşturulan benzersiz bir ICCID ve ağ kimlik doğrulama anahtarı ile tamamlanan fiziksel bir SIM ile aynı şekilde çalışır.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir eSIM tipik olarak uzaktan sağlanır ; son kullanıcılar, bir SIM'i cihazdan fiziksel olarak değiştirmeye gerek kalmadan operatör ekleyebilir veya kaldırabilir.  Tüm eSIM'ler fabrikada kalıcı bir eSIM Kimliği (EID) ile programlanmıştır.  Bu numara, provizyon hizmeti tarafından cihazı mevcut bir operatör aboneliğiyle ilişkilendirmek ve programlama için güvenli bir kanal anlaşması yapmak için kullanılır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

eSIM, GSMA'nın herhangi bir mobil cihazın uzaktan SIM provizyonunu sağlayan global bir özelliğidir. GSMA, eSIM'i yeni nesil bağlı tüketici cihazları için SIM olarak tanımlar. eSIM teknolojisini kullanan ağ çözümleri, bağlı arabalar (akıllı dikiz aynaları, yerleşik tanılama (OBD), araç Wi-Fi noktaları ), yapay zeka çevirmenleri, MiFi cihazları, akıllı kulaklıklar, akıllı ölçüm, GPS izleme üniteleri, DTU, bisiklet paylaşımı, reklam oyuncuları, video gözetim cihazları vb.[ alıntı gerekli ]

Bir eUICC yongasının ortak bir fiziksel form faktörü, yaygın olarak MFF2 olarak adlandırılır .

Avrupa Komisyonu, 2012'de eCall olarak bilinen araç içi acil arama hizmeti için eUICC formatını seçti .  AB'deki tüm yeni araba modellerinde, 2018'e kadar bir otomobilin acil durum hizmetlerine bağlanması için bir tane olması gerekir. kaza.

Rusya'nın ERA-GLONASS adı verilen GLONASS (ulusal uydu konumlandırma sistemi) ile benzer bir planı var .

Singapur, piyasaya daha uyumlu cihazlar girdikçe eSIM'i yeni bir standart olarak tanıtma konusunda kamuoyu arıyor.

iSIM ve nuSIM[değiştir | kaynağı değiştir]

2021'de Deutsche Telekom, daha küçük cihazlar için eSIM'lere ve cihazların kablosuz modem yongalarına tamamen entegre edilmiş entegre SIM'ler (iSIM'ler) biçimindeki Nesnelerin İnterneti'ne bir alternatif sundu. NuSIM olarak adlandırılanlar, eSIM'lerden daha küçük, daha ucuz ve potansiyel olarak daha güvenlidir ve küçük cihazların lojistiğini ve üretimini kolaylaştırır.