Öğretmen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17.04, 9 Eylül 2016 tarihinde II. Niveles (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17583535 numaralı sürüm (düzenleme AWB ile)
Afganistan'daki bir anaokulu sınıfı.

Eğitmen (ing. educator), Türkiye'de eğitim işiyle uğraşan kişiler ya da kurs görmek kaydıyla köyde/köylerde öğretmenlik yapan kişiler için kullanılan tanımdır. Nüfusu az olan köylerin öğretmen gereksinmelerini karşılamak maksadıyla açılan kısa süreli özel kurslarda yetiştirilen köy öğretmenleri için de aynı tabir kullanılır. Özellikle küçük çocukların eğitimi ve öğretimiyle uğraşanlara verilen adlandırmadır.[1]

Kimi çocuklar yaşadıkları ortama uymakta güçlük çekerler. Özel eğitmenlerin görevi, işte bu çocukları dengeli bir hayata hazırlayıp toplum içine girebilmelerini sağlamaktır.

Kör, sakat, felçli, dilsiz, sağır ve akıl dengesi bozuk çocuklar da aynen normal çocuklar gibi eğitim görerek yetiştirilmelidirler. Özel ya da resmi kurumlarda çalışan hekimler ve eğitimcilerin görevi bu çocuklarla yakından ilgilenmektir. Ders saatlerinin dışında ise özel eğitmenler, belli sürelerle, sakat çocuklarla uğraşmalı, onların gelişmesine ve de normale doğru gitmelerine katkıda bulunacak birtakım meşgaleler bulmaya çalışmalıdırlar. Öte yandan aynı yöntem, suçlu çocukların doğru yola dönmelerinde de uygulanmaktadır. Bilindiği gibi suçlu çocukların hayata kazandırılması sorunu hemen her ülkede dikkatle incelenmektedir. Bu nedenle,bu alanda da özel eğitmenlere düşen görev oldukça büyüktür.

Kaynakça