Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı
MEXT
文部科学省
Bakanlık arması

Bakanlık binası
Genel bilgiler
Kuruluş tarihiOcak 2001
Üst kuruluşJaponya hükûmeti
AdresChiyoda, Tokyo, Japonya
Yönetici(ler)
Web sitesiwww.mext.go.jp

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (Japonca文部科学省 Monbu-kagaku-shō) veya kısaca MEXT, Japonya'da eğitim, kültür, spor, bilim ve teknolojiden sorumlu bakanlıktır. İlk olarak 1871'de Meiji dönemi sırasında kurulmuş olup günümüz bakanlık Ocak 2001 tarihinde Eğitim Bakanlığı ile Bilim ve Teknoloji Ajansı'nın birleşmesiyle kurulmuştur. Bakanlık Tokyo'nun Chiyoda semtine bağlı Kasumigaseki semtinde yer almaktadır. Mevcut bakan Hirokazu Matsuno'dur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Meiji hükûmeti 1871'de ilk Eğitim Bakanlığı'nı kurdu.[1] Ocak 2001'de, eski Eğitim, Bilim, Spor ve Kültür Bakanlığı (文部省, Monbu-shō) ve eski Bilim ve Teknoloji Ajansı (科学 技術 庁, Kagaku-gijutsu-chō), mevcut MEXT olmak üzere birleşti.

Organizasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim, Kültür, Spor, Bilim Ve Teknoloji Bakanlığı şu anda Eğitim, Kültür, Spor, Bilim Ve Teknoloji Bakanı tarafından yönetilmektedir. Bu görevde iki Devlet Bakanı, iki Parlamento Bakan Yardımcısı, idari Bakan Yardımcısı ve iki Bakan Yardımcısı bulunmaktadır. Ayrıca, organizasyon aşağıdaki gibi bölünmüştür.[2]

Bakan sekreterliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakan Sekreterliği, Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığını bir bütün olarak etkileyen genel politikaları yöneten bölümdür. Bu işlevler, denetleme politikaları, toplum ilişkileri ve hem iç hem de uluslararası ilişkiler için genel insan kaynakları yönetimi gibi birçok idari işi içerir.

Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim, Kültür, Spor, Bilim Ve Teknoloji Bakanlığı'nın sitesine göre Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü, Japonya Ulusal Komisyonu ile Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve UNESCO arasındaki ana temas noktasıdır. İki örgütün ortak amacı eğitim, bilim ve kültür yoluyla karşılıklı, sürdürülebilir kalkınma yaratmaktır.

Tesis Planlama ve Afet Önleme Bölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Tesis Planlama ve Afet Önleme Bölümü, okul tesislerinin deprem gibi afetlerin neden olduğu hasarı azaltma becerisine odaklanmakla görevlidir. Bunun da ötesinde, Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın sitesi, görevlerinin bir kısmını üniversitelerin eğitim ve araştırma faaliyetlerindeki çabalarını teşvik etmek olarak tanımlamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Reischauer, Edwin O. et al. (2005), The Japanese Today, p.187.
  2. ^ "MEXT : MEXT". www.mext.go.jp. 22 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]