İçeriğe atla

Duygusal Eğitim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Duygusal Eğitim
L'Education sentimentale
L'Education sentimentale romanının ilk baskısının ilk sayfası
YazarGustave Flaubert
ÜlkeFransa
DilFransızca
TürRealizm
Yayım1869

Duygusal Eğitim (FransızcaL'éducation sentimentale), Gustave Flaubert tarafından yazılan bir romandır. 19. yüzyılın en etkili romanlarından biri olarak kabul edilen eser, George Sand[1] ve Émile Zola[2] gibi çağdaşlar tarafından övgüyle karşılanırken Henry James[3] tarafından eleştirilmiştir. Hikâye, 1848 Fransız Devrimi döneminde genç bir adamın romantik hayatını ele almaktadır.

Konu girişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman, 1848 devrimi ve İkinci Fransız İmparatorluğu döneminde yaşayan genç bir erkeğin yaşamını ve yaşlı bir kadına (kitapta Jacques Arnoux olarak tasvir edilen karakter, müzik yayıncısı Maurice Schlesinger'in karısına dayanmaktadır) olan aşkını ele almaktadır. Flaubert, kahramanın deneyimlerini (romantik tutkusu dahil) kendi hayatına dayandırmıştır. 1864'te çalışmasını yazdı:

"Benim kuşağımdaki insanların ahlâki tarihini - ya da daha doğrusu, duygularının tarihini - yazmak istiyorum. Bu; aşk hakkında, tutkun hakkında bir kitap fakat tutku, günümüzde olduğu gibi etkisiz olabilir."

Romanın tonu ironik ve kötümserdir. Bazen Fransız toplumunu hicvetmektedir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

1. kısım[değiştir | kaynağı değiştir]

Frédéric Moreau, Parisli zengin bir bankacı olan Dambreuse ile tanışmasını öneren çocukluk arkadaşı Deslauriers ile arkadaşlığını canlandırır. Dambreuse için çalışan komşusu M. Roque'den bir tavsiye mektubu alarak Paris'e gider. Buna rağmen, Dambreuse'ye yaptığı giriş pek başarılı olmaz. Frédéric, Paris'teyken Bay Arnoux ile tasadüfen tanışır ve romanın başında bu adamın karısıyla karşılaşmış ve hayran olmuştur. Paris'te birkaç ay boş boş dolanır. Hikâyenin başlamasından bir yıldan biraz sonra Frédéric bir öğrenci protestosunda ve Bay Arnoux'un dükkânında çalışan Hussonet ile tanışır. Dükkânda buluşan bir grup arkadaşın parçası olur. Sonunda, Bay ve Bayan Arnoux ile akşam yemeğine davet edilir. Aynı zamanda eski arkadaşı Deslauriers Paris'e gelir. Frédéric, Bayan Arnoux'u takıntı haline getirir. Deslauriers, arkadaşının dikkatini dağıtmak için onu bir kabareye götürür ve burada Bay Arnoux ile metresi Matmazel Vatnaz ile karşılaşırlar. Frédéric, maddi sıkıntılar yaşayan annesinin yanına eve dönmesi için ikna edilir. Evdeyken komşusu Bay Roque'nin kızı Louise ile karşılaşır. Maddi sıkıntıları, amcasının ölümüyle hafifler ve tekrar Paris'e gitmek için oradan ayrılır.

2. kısım[değiştir | kaynağı değiştir]

Frédéric, Paris'e döndüğünde Arnoux çiftinin yaşadıkları yerde artık kalmadıklarını görür. Şehri aramaya başlar ve nihayetinde grup arkadaşlarından biri olan Regimbart ile karşılaşır. Arnoux'un maddi sıkıntılarının olduğunu ve artık çömlek tüccarlığı yaptığını öğrenir. Arnoux, Frédéric'i bir başka metresi olan Rosanette ile tanıştırır. Frédéric Rosanette'den hoşlanır ve Pellerin, Frédéric'e kızın bir portresini çizer. Bayan Arnoux, kocasının aldatmalarını öğrenir. Frédéric, Deslauriers'e para sözü verir ancak parayı ödeyemeyecek olan Arnoux'a borç vermek zorunda kalır. Deslauriers ile Frédéric'in arası bozulur. Mali durumu çözme girişiminde Frédéric, bu kez ona bir pozisyon öneren Dambreuse'e döner. Frédéric, Bayan Arnoux ile olan randevusuna gitmez bunun yerine onu çömlek atölyesinde ziyaret eder. Bayan Arnoux, Frédéric'in tavsiyelerine tepkisiz kalır ve Frédéric, Paris'e döndüğünde Rosanette'nin izini takip eder. Frédéric'in meşakkati artar ve eve dönmesini öneren Deslauriers ile yeniden rastlaşır. Eve dönen Frédéric, komşusunun kızı olan Louise'e aşık olur ve onunla nişanlanır. Deslauriers, bu haberi üzgün olan Bayan Arnoux'a iletir. Frédéric, Paris'te tamamlanacak işleri olduğunu söyler ve Paris'e gittiğinde Bayan Arnoux ile karşılaşır ve ikili, birbirlerie duyduğu aşkı itiraf eder. Özel olarak buluşmayı ayarlarlar fakat Bayan Arnoux'un oğlu ciddi biçimde hastalanır. Mme Arnoux'un yokluğunun nedenini bilmeyen ve farkında olmayan Frédéric, Rosanette ile yatar.

3. kısım[değiştir | kaynağı değiştir]

Devrimin ortasındayken Frédéric yazdığı politik yazılar sayesinde arkadaşları ve Bay Dambreuse'un saygısını yeniden elde eder. Rosanette ile yaşayan Frédéric, kızın Bay Arnoux ile devam eden arkadaşlığını kıskanır ve kızı, kendisiyle beraber kırsal bölgeye gitmek için ikna eder. Döndüğünde Frédéric, onu bulmak için Paris'e gelen Louise ve babası ile birlikte Dambreuse'un evinde yemek yer. Louise, Frédéric'in ilişkisini fark eder. Frédéric, Bayan Arnoux ile karşılaşır ve Bayan Arnoux'un buluşmaya neden gelemediğini öğrenir. Bu karşılaşma sırasında, Rosanette ortaya çıkar ve hamile olduğunu açıklar. Frédéric, sosyal konum kazanmak için Bayan Dambreuse'u baştan çıkarmaya karar verir. Başarılı da olur ve Bay Dambreuse kısa süre sonra ölür. Rosanette'nin yeni doğan çocuğu ağır hastalık geçirir ve çok az yaşar. Bu arada Bay Arnoux, nihayet maddi sıkıntılarının altında kalır ve ülkeyi terk etmek için hazırlanır. Bayan Arnoux'u kaybetmeyi göze alamayan Frédéric, Bayan Dambreuse'dan para ister fakat Arnoux çiftinin ülkeden ayrılmasını engellemek için artık çok geçtir. Bayan Dambreuse, Frédéric'in para istemesindeki asıl sebebi öğrenir. Frédéric, çocukluğunu geçirdiği evine döner ve Louise'i orada bulmayı umar fakat Louise'in artık kendisinden ümidi kesip Deslauriers ile evlendiğini görür. Frédéric tekrar Paris'e döner. Yıllar sonra Bayan Arnoux ile karşılaşır ve ona olan sonsuz aşkı üzerine yeminler eder. Başka bir aradan sonra Deslauriers ile karşılaşır ve roman, geçmişin hikâyelerini değiştirerek, başlangıcını sona erdirir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "George Sand's criticism of ''L'Education sentimentale''". Pagesperso-orange.fr. 6 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2013. 
  2. ^ "Emile Zola's article on ''L'Education sentimentale''". Pagesperso-orange.fr. 6 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2013. 
  3. ^ "Henry James's discussion of Gustav Flaubert". Pagesperso-orange.fr. 6 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]