Dursun Oğuz

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dursun Oğuz (d. 1966, Ayvacık), Türkiye kökenli, KKTC vatandaşı siyasetçi.

1975 yılında KKTC'ye geldi. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olup, Yüksek Lisansını Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Yönetimi, Denetimi, Planlanması ve Ekonomisi Anabilimi Dalında tezli olarak tamamladı.

1996 yılında Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Gazimağusa Bölge Müdürlüğü’nde göreve başladı. Sivil Savunma Teşkilatı'nda birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim yanında, ABD'de Fullbright Komisyonu’nun düzenlediği Arama Kurtarma Eğitimine katıldı.

2009 yılında Sivil Savunma Gazimağusa Bölge Müdürlüğü görevinden ayrılarak, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne atandı. Uzun yıllar futbolcu, yönetici ve amatör antrenörlük yaptı. KKTC Karadeniz Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. KKTC Gazimağusa Maraş Masterleri Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

2013 genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi'nden Gazimağusa Milletvekili seçildi. 2018 genel seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi'nden Gazimağusa Milletvekili seçildi. Meclis Divan Katibi olarak görev yaptı.

22 Mayıs 2019 tarihinde kurulan Ersin Tatar hükûmetinde Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı görev yaptı. 9 Aralık 2020 tarihinde kurulan Ersan Saner hükûmetinde Maliye Bakanı olarak atandı.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Erkut Şahali
KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı
22 Mayıs 2019 - 9 Aralık 2020
Sonra gelen:
Nazım Çavuşoğlu
Önce gelen:
Olgun Amcaoğlu
KKTC Maliye Bakanı
9 Aralık 2020 - 21 Şubat 2022
Sonra gelen:
Sunat Atun
Önce gelen:
Nazım Çavuşoğlu
KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı
21 Şubat 2022 - 11 Ağustos 2023
Sonra gelen:
Hüseyin Çavuş Kelle
Önce gelen:
Ziya Öztürkler
KKTC İçişleri Bakanlığı
11 Ağustos 2023 - Görevde
Sonra gelen:
Görevde