Durmuş Deveci

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Durmuş Deveci
Doğum 1964 (55-56 yaşında)
Karaisalı, Türkiye
Milliyeti Türkiye Türkiye
Dalı Fizyoloji
Öğrenim Çukurova Üniversitesi (1988)
Doktora hocası Stuart Egginton

Durmuş Deveci (d. Ocak 1964, Karaisalı), Türk akademisyen ve fizyoloji profesörü.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1964 yılında Adana ili Karaisalı ilçesinde doğan Deveci, ilkokulu köyünde, ortaokulu Adana'da, liseyi Osmaniye'de tamamladı.1988 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalında Yüksek Lisansa Başladı. Daha sonra Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi oldu.Doktora eğitimin Birmingham Üniversitesinde tamamladı. Cumhuriyet Üniversitesi'nde önce Doçent sonra Profesör olan Prof. Dr. Durmuş Deveci 2010 yılı Mayıs ayında KSÜ Tıp Fakültesi'nde göreve başladı. Mayıs 2011 ile Haziran 2014 yılları arasında KSÜ Tıp Fakültesi dekanı olarak görev yaptı. Bölgemizde ilk defa düzenlenen “Tıp Fakülteleri Yarışıyor[1]” programının fikir öncülüğünü yaptı ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde ilki düzenlenen yarışmada KSÜ Tıp Fakültesine ikincilik ödülü kazandırıldı. Uluslararası pek çok ödül alan Deveci'nin aynı zamanda yine pek çok uluslararası dergilerde makaleleri yayınlandı. KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci evli ve 4 çocuk babasıdır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

1- The Physiological Society “Affiliate Travel Grant Award” 1998, (UK).

2- Deveci , D., Egginton, S. (1999) Soğuğa aklimasyonun ve akut hipoterminin hızlı ve yavaş kaslarda kan akımı, metabolizma ve performans üzerine etkileri (II) Hamsterler. Türk Fizyolojik Bilimler Derneği 25. Ulusal Kongresi. 6-10 Eylül 1999, Poster ödülü.

3- The Wellcome Trust Travel Award 2001, (UK).

4- The Company of Biologist Travel Award 2002, (UK).

5- Deveci, D (2003) Sıçanların Soleus kasında oluşturulan iskeminin kas lifleri ve anjiyojenezi üzerine etkileri. Türk Fizyolojik Bilimler Derneği 29. Ulusal Kongresi. 1-5 Eylül 2003, EN İYİ POSTER ÖDÜLÜ.

6- The Physiological Society “Affiliate Travel Grant Award” 2005, (UK).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tıp Fakülteleri Yarıştı Haberi". Milliyet. 15 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi Site