İçeriğe atla

Duino

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Duino (Slovence: Devin, Almanca: Tybein), Adriyatik Denizi'ne kıyısı olan Friuli-Venezia-Giulia bölgesinin Trieste şehrinin Duino-Aurisina Belediyesi'ne bağlı bir İtalyan kasabasıdır. Toplam nüfusu 8.753 (4.281 erkek ve 4.472 kadın olmak üzere) ve kilometre kareye düşen nüfus yoğunluğu 193,8 kişidir. Kasabada 3.983 hane bulunmaktadır.

Duino, ünlü fizikçi Ludwig Boltzmann'ın bugün Birleşik Dünya Kolejleri Adriyatik'e ait Ples binasında intihar ettiği, bugün kasabada deniz kıyısındaki Rilke Yolu'na adını vermiş şair Rainer Marie Rilke'nin etkilenerek Duino Elegies'i yazdığı ve Sloven halk hikâyesi Lepa Vida'nın geçtiği yer olması ile bilinir.

Turistik olarak biri 11. yüzyıldan harabeleri kalmış, diğeriyse hala ziyarete açık olan iki kale bulunur. Dama Bianca, eski kalenin kalıntılarının alt tarafında denize doğru çıkıntı yapan beyaz bir kayadır ve örtülü bir kadını andırmasıyla pek çok Gotik destana konu olmuştur.

Duino, 1982 yılından itibaren her sene dünyanın 80'den fazla ülkesinden seçilerek gelen 200 öğrencinin eğitim gördüğü Birleşik Dünya Kolejleri Adriyatik'e ev sahipliği yapmaktadır.

1950'lere kadar Duino daha çok Slovence konuşulan ve İtalyanların azınlıkta olduğu bir yerdi. 1910 Avusturya verilerine göre, kasaba sakinlerinin %63.5'i Sloven, %25.1'i İtalyan, kalanı da Germanik ya da yabancı uyrukluydu. 1921 İtalyan verileri de kasabadaki Sloven etnik baskınlığı doğrular ve Sloven nüfusun %78.4'e ulaştığını belirtir. Bunun sebebi kasabadaki Avusturyalı ve Almanların ayrılışıyla açıklanır. Trieste'nin bağımsız bölge olduğu 1947-1954 yılları arasında, Yugoslavya'daki İtalyan azınlıklar bu bölgeye yerleşmeye başladığı için Duino'nun etnik nüfus grupları değişmiştir. Günümüzde Duino, Sloven azınlıklı, ama daha çok İtalyanların olduğu bir yerdir. Tabelaların birçoğu iki dilde de yazılmıştır. Duino-Aurisino Belediyesi de resmi olarak iki dillidir.

Sloven ekonomist Ivan Ples (1886-1958), besteci Andrej Volarič (1863-1895) ve 1601'de ilk İtalyanca-Slovence sözlüğü hazırlayan İtalyan Cizvit dilbilimci Gregorio Alasia de Sommaripa (1587-1626), Duino'da yaşamış tanınmış kişiler arasında yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • [Official Website of the Municipality Duino-Aurisina (Italian, Slovenian)]
  • [Traveller's Guide to Duino and Sistiana]
  • [Chamber of Commerce of Trieste - Duino-Aurisina]
  • [United World College of the Adriatic - Duino]