Dudullu, Ümraniye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Dudullu, İstanbul ilinin Ümraniye ilçesinde mahalleler grubu.

İki mahalleden meydana gelmiştir. Kuzeydeki mahalleye Aşağı Dudullu, güneydeki mahalleye Yukarı Dudullu adı verilmektedir. Bu mahalleler grubu batıdan Ümraniye'ya bağlı Şerifali, Altınşehir, Adem Yavuz, Huzur mahalleleri, kuzeyden Çekmeköy'e bağlı Mimar Sinan, doğudan Ümraniye'ye bağlı Madenler ve Esenşehir mahalleleri çevreler.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Dudullu isminin kökenine dair internet üzerinde çeşitli açıklamalar mevcutsa da, Dudu Hatun yahut Duduoğulları’na ilişkin köken açıklamaları tarihsel kanıtlardan yoksundur. Bölgenin 93 Harbi sırasında güney kafkasyadan göç aldığı düşünüldüğünde, bölge kökenli “dudu” kelimesinden türetilmiş olması akla yakındır. Nişanyan sözlük’e göre Farsça kökenli bir sözcük olan “dudu” (1).tūtī توتى papağan, dudu kuşu ve (2). dādū دادو yaşlı kadın anlamına gelmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Ansiklopedisi’ne göre Dudullu yerleşmesinin kuruluşu 350 yıl kadar önceye gitmektedir. Köyün mezarlığında 250 yıl öncesine dair mezar taşlarına rastlanır. İlk kurulduğunda Sarıbayraktar adını taşıyan yerleşmenin ismi daha sonra Dudullu olmuştur, sonraları köy Aşağı ve Yukarı Dudullu olarak ikiye ayrılmıştır. Yukarı Dudullu Sultan Abdülaziz döneminde (1861-1876) Alemdağ’da yaptırılan köşk nedeniyle inşa edilen yolun güzergahı üzerinde kalmış ve Aşağı Dudullu’ya nazaran daha çok gelişmiştir. Cumhuriyet öncesinde ve ardından da 1960′lara kadar büyük çiftliklerin bulunduğu, hayvancılık ürünleri, süt ve yoğurdu ile ünlü bir mesire yeri sayılan bölge, 1966 yılında yapılan Sanayi Planı ile sanayi yapılaşmasına açılmıştır. Bu tarihlerde Yukarı Dudullu’da 120, Aşağı Dudullu’da 80 olmak üzere 200 kadar hanenin ikamet ettiği Dudullu, 1970′ten sonra gecekondulaşma ile büyük bir nüfus göçü almıştır. Ümraniye ile birleşen Dudullu’nun daha sonra tüzel kişiliği de kaldırılarak Ümraniye’nin mahallesi konumuna gelmiştir.

Modern Dudullu[değiştir | kaynağı değiştir]

Modoko, Keyap ve İMES sanayi ve ticaret siteleri mahalledeki istihdamı büyük ölçüde sağlamaktadır. 1999 depremi sonrasında bölgede yapılan siteler demografik yapıda değişim başlatmıştır. Yapımı süren Üsküdar-Sancaktepe/Çekmeköy metro hattının önemli duraklarından birisi olacak Dudullu, 2018'de açılması planlanan Ümraniye-Bostancı metrosu ile önemli bir kavşak noktası haline gelecektir. Mahalle sınırları için Osmangazi Korusu bulunmakta, Dudullu Stadı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor tesisleri gençlere spor olanağı sunmaktadır.

29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesi değişen güncel Ümraniye mahalle sınırları