Duamutef

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Duamutef, Eski Mısır dininde [1] Horus'un dört oğlundan biri ve kanopik kavanozların koruma tanrısıydı.[2] Başka bir efsane, Duamutef ve kardeşlerini Osiris'in oğulları olarak tanımlanır. Bu efsaneye göre, ilkel okyanustan doğan bir zambak çiçeğinden doğmuşlardır.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Duamutef adı, "Annesine bağlı kişi" anlamına gelir. Savaşta en sık ölüm nedeni gövde ve midede meydana gelen yaralanmalardı. Bu organı koruyan tanrı, savaşta ölümle ilişkilendirildi ve Duamutef adı "anavatanına tapmak" anlamına da geldi.[3]

Tasvir[değiştir | kaynağı değiştir]

Cenevre'deki Musée d'Art et d'Histoire'da sergilenen, Duamutef'i tasvir eden Mısır'ın Yirmi Altıncı Hanedanlığı'na ait kanopik bir kavanozun kapağı.

Duamutef başlangıçta mumya bandajlarına sarılmış bir adam olarak temsil edildi. Yeni Krallık'tan itibaren ona bir çakal başı verilmiştir [4] Bazı durumlarda görünüşü, şahin başlı kardeşi Qebehsenuef'inkiyle karıştırılır veya değiştirilir.

Duamutef genellikle tabutlarda ve kanopik kavanozların kapağı olarak tasvir edilmiştir. Ölülerin Yargısı'nın birçok görüntüsü, onu kardeşleriyle birlikte Osiris'in önünde küçük bir zambak çiçeğinin üzerinde gösteriyor.

Kanopik kavanozların koruyucu tanrısı olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Horus'un diğer üç oğlu Imsety, Hapi ve Qebehsenuef ile birlikte Duamutef mumyalanmış iç organları korudu. Amacı mideyi korumaktı. Koruyucusu tanrıça Neith'tir .[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]