İçeriğe atla

Drive Angry

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Drive Angry
Drive Angry
Drive Angry film posteri
YönetmenPatrick Lussier
Yapımcı
Yazar
Oyuncular
MüzikMichael Wandmacher
Görüntü yönetmeniBrian Pearson
Kurgu
  • Patrick Lussier
  • Devin C. Lussier
Dağıtıcı
Çıkış tarih(ler)i25 Şubat 2011 (2011-02-25)
Süre104 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe$45-50 milyon[1][2]
Hasılat$41 milyon[2]

İntikam Yolu (İngilizce özgün adıyla: Drive Angry (alternatif olarakDrive Angry 3D)[3] Todd Farmer ile birlikte yazan Patrick Lussier tarafından yönetilen 2011 Amerikan fantastik aksiyon filmi. Nicolas Cage, Amber Heard, William Fichtner, Billy Burke, Charlotte Ross, Katy Mixon ve Tom Atkins filmin oyuncu kadrosunda yer almaktadır. 3D olarak çekilen film, 25 Şubat'ta vizyona girdi.

John Milton Cehennem'den kaçar ve Jonah King'i öldürmek için Şeytan'ın silahı Godkiller'ı (Tanrı katili) çalar. Milton'ın kızını ve karısını öldüren bir tarikat lideri olan King, Milton'ın bebek torununu kurban etmeyi planlar, bunun Dünya'da Cehennemi serbest bırakacağına inanmaktadır.

Milton, King'in Colorado'daki bazı müritlerini sorgulayıp öldürdükten sonra, ayinin Louisiana'da terk edilmiş bir hapishane olan Stillwater'da gerçekleşeceğini keşfeder. Oraya giderken bir lokantaya uğrar ve orada garsonluk yapan Piper ile tanışır. Milton hasarlı arabasını terk eder ve Piper'ın 1969 model Dodge Charger arabasını sabote eder ve bir yolculuk karşılığında tamir etmeyi teklif eder.

Piper, onu aldatan erkek arkadaşı Frank'e girer. Piper kadını döver ve Piper'ı bayıltan Frank'e saldırır. Milton kargaşayı duyar ve Piper'ın yardımına gelir. Milton, Frank'in arabasını çalar ve Piper'ı da Stillwater'a götürür. Şeytan'ın doğaüstü bir ajanı olan Muhasebeci, Milton'ı ve silahı alma göreviyle Dünya'ya gelir. Muhasebeci, Frank'i sorguya çeker ve Milton'ın gideceği yeri keşfeder. Frank'i öldürdükten sonra, kendisine yardım etmeleri için bir çift eyalet polisini kandırır.

Karanlık bir otelde Milton, yakındaki bir bardan bir garsonla seks yaparken, King ve adamları tarafından saldırıya uğrar, ancak çoğunu öldürür. Muhasebeci polisle birlikte ortaya çıkar ve King'in minibüsünün peşinde olan Milton ve Piper'ın peşine düşer. Milton, Muhasebeciye ateş etmek için Godkiller'ı kullanır ve onun bir köprüden atlamasına neden olur. King'i bir kiliseye kadar takip ederler, ancak kilisenin King'in takipçileriyle dolu olduğunu görürler. Pusuya düşürülürler ve yakalanırlar. Piper'ı kaçırırlar ve Milton'ı ölüme terk ederler, ama uyanır, King'in adamlarını öldürür ve karavanı takip eder. Piper kurtulur, King'le savaşır ve karavandan Milton'ın arabasına atlar. King, motorunu ateşleyerek arabayı devre dışı bırakır.

Milton ve Piper, onlara 1971 model kırmızı Chevrolet Chevelle veren Milton'ın arkadaşı Webster ile tanışır. Piper, Milton'ın ölümsüz olduğunu ve kızını eski arkadaşlarından korumak için terk etmek zorunda kaldığını keşfeder. Bu da King'in onu kendi tarikatına katılması için manipüle etmesine izin verir. Webster, Milton'ın 10 yıl önce bir çatışmada öldüğünü ve Webster'ın tabutunu bizzat taşıdığı ortaya çıkar. Ayrıca Godkiller'ın kişinin ruhunu tamamen yok etme gücüne sahip olduğunu ve onun Cennete veya Cehenneme gitmesini engellediğini keşfeder. Bu arada, King'in hayatta kalan adamlarından biri Muhasebeciye Milton'ın neden onları kovaladığını söyler.

Milton kendini silahlandırdıktan sonra, Piper ve Webster'a güvenliklerinden endişe ederek gitmelerini söyler, ancak Piper daha önce hiçbir zaman uğruna savaşmak için değerli bir nedeni olmadığını ve sonuçları ne olursa olsun onunla birlikte olduğunu söyler. Artık ilgisini çeken Muhasebeci'nin yardımıyla Şerif Yüzbaşısı'nın birliklerinden kaçarlar ve Stillwater'a ulaşırlar. Muhasebeci Piper'ı yakalar ve Milton'ı King'i meşgul etmeden önce Godkiller'dan vazgeçmeye zorlar, ancak Milton'ın torununu kurtarmaya çalışmasına izin verir, Şeytan'ın onun adına masum hayatların feda edilmesini hor gördüğünü belirtir.

Milton, King'in adamlarını çocuğu kurban etmeden katlederken, Piper Godkiller'ı alarak Muhasebeci'den kaçar. King sonunda Milton'a üstünlük sağlar ve onu vahşice döver. Piper, Godkiller'ı King'e ateşler, ancak ıskalar ve kendini bayıltır. Başka bir müridi bebeği öldürmeyi reddedince King öfkelenir. Muhasebeci King'in dikkatini çeker ve Milton'ın Godkiller'ı alıp King'i vurmasına izin verir.

Muhasebeci bebeği alır ve Milton'ın ona veda etmesine izin verir. Milton onu, onunla ilgileneceğine söz veren Piper'a verir. Webster gelir ve Milton "öldü" olarak bakar. Hem Piper hem de Webster ayrıldıktan sonra Milton'ın hala tam olarak ölmediği ortaya çıkar. Milton, Webster'a daha önce verdiği sözü yerine getirir ve King'in kafatasından bir bira içer. Cehenneme dönmeyi kabul eder, ancak çok ağır bir şekilde cezalandırılırsa tekrar kaçacağını söyler. Muhasebeci bunu dört gözle beklediğini iddia eder ve ikisi 1957 model bir Chevrolet Bel Air'i Cehennemin kapılarına sürerler.

  1. ^ Kaufman, Amy (24 Şubat 2011). "Movie Projector: Farrelly brothers' 'Hall Pass' to top Nicolas Cage's 'Drive Angry'". Los Angeles Times. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2011. produced and financed by Avi Lerner's Nu Image Films for between $45 milyon and $50 million 
  2. ^ a b "Drive Angry (2011) - Financial Information". The Numbers. 3 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2020. 
  3. ^ "Drive Angry (2010)". British Film Institute. 29 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2019. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]