İçeriğe atla

Double Whammy (film, 2001)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Double Whammy
YönetmenTom DiCillo
SenaristTom DiCillo
OyuncularDenis Leary
Elizabeth Hurley
Steve Buscemi
Luis Guzmán
Victor Argo
Chris Noth
Donald Faison
DağıtıcıLions Gate Entertainment
Çıkış tarih(ler)i20 Ocak 2001 (ABD)
Süre93 dk.
Dilİngilizce

Double Whammy 2001 yapımlı "kara" komedi filmidir. Filmdeki çalışmasıyla DVD Exclusive Ödüllerinde En iyi Senaryo ödülü alan Tom DiCillo'nun yazıp yönettiği filmin başrollerinde Denis Leary, Elizabeth "Liz" Hurley ve Steve Busceminin oynadığı film, 4 farklı dalda da DVD Exclusive ödüllerine aday olmuştur. Bazı sinemalarda vizyona girmeyi başarsa da, genel olarak direkt-piyasa olarak çıkmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Detektif Raymond "Ray" Pluto (Denis Leary) karısı ve çocuğunu bir trafik kazasında kaybetmiştir. Bu olay kendisini hatırladıkça üzerken hayatı da doğru dürüst gitmemektedir. Sürekli baba-kız kavgaları yapan bir İspanyol aile ve tüm günlerini senaryo yazmakla geçiren iki manyak komşuları vardır, ayrıca ortağı Jerry Cubbins (Steve Buscemi) ile çalışmaktadır. Jerry kendi problemlerinin yanı sıra diz ağrıları çekerken Ray Plutonunsa son zamanlarda fena halde beli ağrımaktadır. Bir gün bir fast-food restoranında burger alırken içeriye bir terörist saldırır ve 6 kişiyi öldürür, tam Ray silahına uzanırken bel ağrısı tutar, kayar, düşerken kafasını çarpar bayılır ve bu sırada Ricky Lapinski isimli küçük bir çocuk, Rayin silahını alır ve aynı adamı öldürür. Çocuk kahramanken, Ray ise manşetlerde "beceriksiz polis" olarak geçmektedir. Hatta görevden bel ağrıları düzelinceye kadar uzaklaşdırılmıştır. Bu bel ağrılarına son vermek isteyen Pluto, ortağı Jerry'nin tavsiyesi ile "elle tedavi" uzmanı Dr. Ann Beamer'den (Elizabeth Hurley) yardım alır. Fakat birkaç seans sonrası Ray Ann'e aşık olur.

Bu sırada İspanyol ailedeki baba Juan Benitez Ray ile balık tutmaya çıkmışken iki kişi onlara saldırır. Oysa sebebini anlamazlar. Sebepse basittir, Juanın kızı babasından gizli dövme yaptırmak istemektedir. Jo Jo ve Ping Pung isimli bu adamlar sayesinde dövme yaptırmış ancak parasını vermemiştir. Onlardan para için daha sonra tekrar gelirler ve Juan'ı bıçaklarlar, fakat şu iki senarist olmaya çalışan Cletis ve Duke sahne çalışırken, Cletis bir cinayet sahnesi için pencereyi açar ve seni gördüm der. Bu olaydan dolayı Jo Jo ve Ping Pung ikilisi kaçmaya başlarlar. Bu sırada Ann ile "romantik" bir zaman geçiren Ray, olay yerine gelir ve davayı kendisinin sürekli kavga ettiği Chick Dimitri alır (Chris Noth). Kız tutuklanmaktan korktuğu için dövme hakkında bir şey söylemezken, Rayde gizli gizli bu dava hakkında çalışmaktadır. Fakat bu olaya kendisini fazla vermesi Ann ile olan ilişkisini bozar. Bu sırada ise Jo Jo ve Ping Pung ikilisi Cletis ve Duke'yi şahit olduklarından dolayı ortadan kaldırmayı planlamaktadırlar. Ve bir gün işler karışır...

Yaş sınırı[değiştir | kaynağı değiştir]

İspanya'da film 13 yaş ve üzerine hitap etmektedir fakat Türkiye'de 16 yaş ve üzeri yaş grubuna uygun görülmektedir. ABD'de 17 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden film (R ile işaretlenmiş), İngiltere'de ise 15 yaş ve üzeri olarak görülmektedir. Film küfürlü konuşmalar, zaman zaman kanlı olan şiddet içerikli sahneler içermektedir. Filmin iki sahnesinde uyuşturucu kullanımı geçerken, bir sahnede çok kısa Liz Hurley ve Denis Leary arasında sevişme sahnesi mevcuttur.

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Alternatif DVD Kapağı
Alternatif DVD Kapağı

İlginç bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Steve Buscemi ve Denis Leary daha önce The Real Blonde (Gerçek Sarışın) filminde birlikte oynamıştılar, Hurley ile Leary ise daha sonra Bad Boy (Çapkının Sonu) isimli filmde de bir araya geldiler. The Real Blonde filminin de yönetmeni Tom DiCillo idi.
  • Denis Leary gerçekte Elizabeth Hurley ile yakın arkadaş ve Hurley'in oğlunun 6 vaftiz babasından biri.
  • Filmde Home Alone serisine ve Permanent Midnight isimli filme de gönderme vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]