Dost ateşi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Dost ateşi, bir askeri birliğin kendi kuvvetlerine veya müttefik kuvvetler üzerine açtığı ateş.[1] Hatalar ve istenmeyen gelişmeler, hedef alınan düşman yerine yanlışlıkla dost hedeflerin vurulmasına neden olabilmektedir.

Birçok sebep, dost ateşine yol açabilmektedir. Yetkin olmayan komuta kademesi, kötü planlama, teknolojik yetersizlik, meteorolojik şartlar, yanlış istihbarat bunlardan bazılarıdır.[2] Zaman zaman kötü niyetli olarak da dost hedeflere ateş açılabilmektedir. Bunlar; istenmeyenleri yok etmek, sistem dışına atmak ve çıkar sağlamak gibi maksatlarla yapılabilmektedir.[2] Düşman tarafından ateşe alınan dost hedeflere destek vermemek veya verilen desteği kesmek de "dost ateşi" kapsamında değerlendirilebilir.[2]

Video oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dost ateşi, çok oyuncuyla veya bilgisayara karşı oynanan video oyunlarında açık ve kapalı olarak ayarlanabilen bir mod olarak karşımıza çıkmaktadır. Açık ise, kendi takımımızda bulunan oyuncuları vurabilir, kapalı ise vuramayız. Açık mod, kendi grubumuzdaki oyuncuları yanlışlıkla vurma riski bulundurduğundan, daha dikkatli oynamayı gerektirir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]