İçeriğe atla

Dost ateşi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dost ateşi, bir askerî birliğin kendi kuvvetlerine veya müttefik kuvvetler üzerine açtığı ateş.[1] Hatalar ve istenmeyen gelişmeler, hedef alınan düşman yerine yanlışlıkla dost hedeflerin vurulmasına neden olabilmektedir.

Birçok sebep, dost ateşine yol açabilmektedir. Yetkin olmayan komuta kademesi, kötü planlama, teknolojik yetersizlik, meteorolojik şartlar, yanlış istihbarat bunlardan bazılarıdır.[2] Zaman zaman kötü niyetli olarak da dost hedeflere ateş açılabilmektedir. Bunlar; istenmeyenleri yok etmek, sistem dışına atmak ve çıkar sağlamak gibi maksatlarla yapılabilmektedir.[2] Düşman tarafından ateşe alınan dost hedeflere destek vermemek veya verilen desteği kesmek de "dost ateşi" kapsamında değerlendirilebilir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Askeri terminoloji" (PDF). mfa.gov.tr. s. 38. 10 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 10 Nisan 2016. 
  2. ^ a b c Ertürk, Türker (2 Temmuz 2011). "Dost Ateşi!". guncelmeydan.com. 10 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2016.