Dorothy Counts

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Dorothy Counts (d. 1942) Kuzey Karolina, Charlotte'ta bulunan Harry Harding Lisesine kayıt olan ilk Siyahi öğrencilerden bir tanesidir. Okula başladıktan dört gün sonra tacizler ve yapılan tehditler nedeni ile ailesi tarafından okuldan çekilmeye zorlanmıştır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1956 yılında, kırk siyahi öğrenci beyaz öğrencilerin okuduğu bir okula başvuruda bulundu. 4 Eylül 1957 tarihinde on beş yasındaki Dorothy Counts bölgedeki sadece beyaz öğrencilerin okuduğu okullara kayıt yaptıran dört siyahi öğrenciden bir tanesiydi. Dorothy Counts Harry Harding Lisesine kayıt oldu. Diğer uç öğrenci farklı okullara kaydoldular.

Dorothy Counts ilk gün okula giderken yoğun şekilde tacize uğradı. Okula yürüyüşü boyunca üzerine tükürüldü, üzerine cisimler atıldı ve hakaret edildi. Okula yürüyüşü sırasında fotoğrafçı Douglas Martin tarafından çekilen fotoğraf 1957 yılında yılın dünya basın fotoğrafı (fotoğraf) ödülünü aldı.Okulda Dorothy Counts'a yapılan tacizler devam etti. Ertesi gün Dorothy Counts iki beyaz kız ile arkadaş oldu. Fakat arkadaşları kendilerine yapılan tacizlerden ötürü Dorothy Counts ile görüşmeyi kestiler. Dorothy Counts' ın ailesi tehdit telefonları almaya başladı. Arabasına saldırıldı ve okuldaki dolabına hasar verildi. Bunun üzerine babası Dorothy Counts'i okula başladıktan dört gün sonra geri alma kararını verdi.

Aile daha sonra Pensilvanya'ya tasındı. Dorothy Counts burada bir okula yazıldı ve diplomasini aldı. Daha sonra Johnson C. Smith Üniversitesi’nden mezun oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]