Dorothea Lange

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dorothea Lange
Dorothea Lange (1936)
DoğumDorothea Margaretta Nutzhorn
26 Mayıs 1895
Hoboken, New Jersey, ABD
Ölüm11 Ekim 1965 (70 yaşında)
San Francisco, Kaliforniya, ABD
EvlilikMaynard Dixon (1920–1935)
Lange'in ünlü fotoğrafı: Göçmen anne

Dorothea Margaretta Nutzhorn (d. 26 Mayıs 1895; Hoboken, New Jersey – ö. 11 Ekim 1965; San Francisco, Kaliforniya) Amerikalı fotoğrafçı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dorothea Margaretta Nutzhorn, 26 Mayıs 1895 tarihinde Hoboken, New Jersey'de dünyaya geldi.[1][2]

1929'daki Büyük Bunalım'ın kurbanlarını görüntüleyen yapıtlarıyla hem belgesel fotoğrafçılığı, hem de gazete fotoğrafçılığını büyük ölçüde etkilemiştir.

Photo-Secession Grubu'nun üyelerinden Clarence White'ın yanında yetişti. 20 yaşındayken dünyayı dolaşmaya karar verdi. Gittiği yerlerde fotoğraflarını satarak geçindi. San Francisco'ya vardığında parası tükenmişti. Oraya yerleşti ve 1916'da bir portre stüdyosu açtı.

Büyük Bunalım yıllarında sokaklarda dolaşan evsiz barksız insanları fotoğraflayarak çalışmalarının boyutlarını genişletti. Bu insanların içinde bulunduğu umutsuz durumu yansıtan Beyaz Melek Yemek Kuyruğu gibi fotoğrafları Grup f.64 fotoğrafçılarınca büyük ilgiyle karşılandı. Gene bu çalışmalarından sonra resmi kurumlarca yoksul insanların durumuna kamunun dikkatini çekmekle görevlendirildi. Göçmen işçileri konu aldığı ve başlıklarını da onların kendi sözleriyle oluşturduğu Göçmen Anne - Florence Owens Thompson, Nipomo, Kaliforniya (1936) gibi fotoğrafları büyük yankı uyandırdı; devlet bunun üzerine göçmenler için kamplar kurdu.

Lange 1939'da fotoğraflarından bir bölümünü topladığı An American Exodus; A Record of Human Erosion adlı kitabı yayımladı. İki yıl sonra bir Guggenheim burs kazandıysa da Pearl Harbor Baskını üzerine burstan vazgeçti ve savaşı görüntülemeye başladı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Life dergisine çeşitli fotoğraf dizileri hazırladı. 1965 yılında 70 yaşındayken özofagus kanserinden yaşamını kaybetti. ABD'nin gelmiş geçmiş en büyük belge fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lurie, Maxine N. and Mappen, Marc. Encyclopedia of New Jersey. 2004, page 455
  2. ^ Vaughn, Stephen L. Encyclopedia of American Journalism. 2008, page 254

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]