Donovan Scott

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Donovan Scott (d. 29 Eylül 1946, Kaliforniya, ABD) - Amerikalı oyuncudur. 1984 yılında Polis Akademisi film serisinin ilkinde oynadığı "Leslie Barbara" rolüyle tanındı. 1991 yılında çekilen "Alaska Kid" dizisinde yardımcı erkek oyuncu rolüyle beğeni topladı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

1946'da Kaliforniya'da doğan oyuncu San Francisco'daki Amerikan Konservatuvar Tiyatrosunda 2 yıl eğitim gördü. oyunculük yapmasının yanı sıra tiyatro topluluğunda sanat yönetmeni olarak görev aldı.

1977'de Los Angeles'a yerleşti ve çeşitli filmlerde ve tv programlarında çalıştı. 1979'da Steven Spielberg'in çektiği "1941" adlı filmde ilk kez oyuncu olarak görev aldı. 1984 yılında ilki çekilen Polis Akademisi filminde Steve Guttenberg'in arkadaşı olarak başarılı bir performans sergiledi. 1986'da ABC TV'de yayınlanan "Life with Lucy" adlı dizide Lucille Ball ile birlikte oynadı. 1991 yılında ise Rus, Alman ve Polonya ortak yapımı olarak çekilen "Alaska Kid" adlı dizide de Shorty rolüyle yardımcı erkek oyuncu olarak başarılı bir performans sergiledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]