İçeriğe atla

Donatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çeşitli donatılar

Donatı, betonarme elemanı oluşturan iki asli unsurdan biridir. Beton basınca karşı çok iyi çalışan bir malzeme olmasına rağmen çekme dayanımı çok düşüktür. Çekme bölgesindeki gerilmeleri karşılamak üzere, bu bölgeye çelik çubuklar yerleştirilir. Betonarmede donatı olarak genellikle yuvarlak çubuklar kullanılır. Donatı çapı Φ(fi) simgesi ile tanımlanır. Örneğin Φ16, çapı 16 mm olan betonarme çeliğidir.[1]

Donatı Sınıfları (Çelik Sınıfları)[değiştir | kaynağı değiştir]

Betonarme donatısı olarak kullanılan çelikler, imalat biçimlerine göre iki tiptir;
a. Sıcakta haddelenmiş çelik (doğal sertlikte çelik): Bu tip çeliklerin kimyasal birleşimlerindeki karbon, nikel, silisyum, magnezyum, krom ve vanadyum oranları ayarlanarak istenilen kalite elde edilir. Bu çelik türünün imalatı için büyük tesis ve yatırımlara ihtiyaç vardır.
b. Soğukta işlem görmüş çelik: Göreli olarak düşük sıcaklıklarda çekilerek veya burularak imal edilirler. Bu işlem sırasında çeliğin moleküler yapısı, dolayısıyla özellikleri değişir. Genellikle soğukta işlem görmüş çeliğin dayanımı artarken, deformasyon kapasitesi azalır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Coefficients of Linear Thermal Expansion". The Engineering ToolBox. 22 Şubat 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]