Dolores (film, 1995)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dolores
Dolores Claiborne
"Dolores" (Dolores Claiborne) filminin Fransa'da basılmış bir sinema afişi.
YönetmenTaylor Hackford
YapımcıTaylor Hackford
SenaristTony Gilroy
Stephen King (roman)
OyuncularKathy Bates
Jennifer Jason Leigh
Christopher Plummer
Judy Parfitt
John C. Reilly
Ellen Muth
David Strathairn
MüzikDanny Elfman
Görüntü yönetmeniGabriel Beristain
KurguMark Warner
StüdyoCastle Rock Entertainment
Columbia Pictures
DağıtıcıColumbia Pictures
CinsiSinema filmi
TürüSuç, dram, gizem, gerilim
RenkRenkli (Technicolor)
Yapım yılı1995
Çıkış tarih(ler)i24 Mart 1995, ABD
13 Ekim 1995, Türkiye
Süre132 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Dilİngilizce
Diğer adlarıDolores (Türkiye)
Dolores Claiborne (Fransa)
L'ultima eclissi (İtalya)
Eclipse total (Dolores Claiborne) (İspanya)
Dolores (Almanya)

Dolores 1995 ABD yapımı psikolojik gerilim filmidir. Özgün adı Dolores Claiborne olan film çevrildiği aynı yılda, 13 Ekim 1995 tarihinde Türkiye'de sinemalarda gösterilmiştir.[1]

Amerikalı korku ve gizem romanları yazarı Stephen King'in 1992 yılında yayımladığı psikolojik gerilim romanı Dolores Claiborne'dan senaryosunu Tony Gilroy'un uyarlayıp yazdığı filmi Taylor Hackford yönetmiş başlıca rollerinde Kathy Bates, Jennifer Jason Leigh, Christopher Plummer, Judy Parfitt, John C. Reilly, Ellen Muth ve David Strathairn oynamışlardır. Filmin yapımcısı Castle Rock Entertainment, romanın film hakları için Stephen King'e tam 1,5 milyon dolar ödemişti.[2]

Stephen King, Dolores karakterini özellikle aktris Kathy Bates için yazmıştı. Çünkü 1990'da sinemaya aktarılan başka bir romanı Misery'nin sinema uyarlamasında da yine Bates oynamıştı ve King film setini ziyaret etiği sırada Kathy Bates'ten çok etkilenmişti. Klasik İngiliz oyuncusu Judy Parfitt'i Vera rolü için yönetmen Taylor Hackford'ın eşi Helen Mirren önermişti.[2]

Yıllardır görmediği annesi Dolores'in (Kathy Bates), yanında hizmetçi olarak çalıştığı yaşlı bir kadını (Judy Parfitt) öldürmek suçundan tutuklandığını duyar duymaz annesinin yaşadığı küçük kasabaya koşan New York'lu gazeteci Selena (Jennifer Jason Leigh)'nın olayın aslını araştırırken bu kasabada büyürken yaşamış olduğu kendi sorunlu çocukluğu ve aile içi çekişmeleri de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar.[3]

Film, "Bilimkurgu, Fantezi ve Korku Filmleri Akademisi" nin büyük ödülü olan Satürn Ödülü ile Edgar Allan Poe Edgar Ödülü'ne aday gösterilmiş, oyuncularından Ellen Muth, "Tokyo Uluslararası Film Festivali" nde "en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü" nü almıştı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin hemen başında Dolores Claiborne'u (Kathy Bates), merdivenlerden yuvarlanıp can çekişmeye başlayan yaşlı bir kadının başında elinde merdaneyle görürüz. O anda eve giren postacının şahitliğiyle Dolores hemen cinayetle suçlanır. Ölen kişi, Dolores'in yanında hizmetçi olarak çalıştığı yaşlı ve yatalak kadın Vera Donovan'dır.

Olayın geçtiği yer herkesin birbirini tanıdığı küçük bir balıkçı kasabasıdır ve ABD'nin Maine Eyaletindeki Little Tall Adası'nda bulunmaktadır. Dolores'in New York'ta gazetecilik yapan kızı Selena St. George (Jennifer Jason Leigh) kimden geldiği belli olmayan bir faksla olaydan haberdar olur ve derhal kasabaya gelir. Aslında onu annesi çağırmamıştır. Merkezden gönderilen dedektif John Mackey (Christopher Plummer) de olayı soruşturmaya başlamıştır bile.

Aksi, dobra ve küfürbaz bir kadın, yani kendi sözleriyle 'cadının teki' olan Dolores'in kocası da 30 yıl önce de güneş tutulmasının olduğu gün kuyuya düşerek ölmüş ve bu ölüm olayı kayıtlara kaza olarak geçmiştir, ama kasabalı buna pek ikna olmamıştır. Selena henüz tutuklanmamış olan annesi Dolores'i eski ve artık metruk hale gelmiş sahildeki evlerine götürür. Akşam yemeğinde Selena babasını Dolores'in öldürdüğünü bildiğini söyleyiverir. Pek şaşırmış gözükmeyen Dolores de geriye dönüşlerle olayı anlatmaya başlar. Dolores'i sürekli aşağılayan, döven ve parasını çalan alkolik kocası bununla yetinmeyip Selena'ya da cinsel tacizde bulunmuştur. Selena bu taciz olayını önce pek hatırlayamaz ve annesine isyan eder, bu korkunç olayı bilincinin derinliklerine süpürmüştür.

Aslında Dolores'e kocasını öldürme fikrini yanında çalıştığı Vera Donovan vermiştir. Zira Vera da bir zamanlar kendi kocasını metresinin evinden dönerken frenlerini bozduğu arabasında kaza süsü vererek öldürmüştür. Dolores'e de aynı şeyi yapmasını önerirken Vera şöyle der:Bazen bir kaza, mutsuz bir kadının en iyi arkadaşı olabilir. Cinayet işleme önerisi karşısında tereddüt geçiren Dolores'e ayrıca şunu da söyler: Bazen kaltak olmak bir kadının tek dayanağıdır. Dolores de güneş tutulması anında kocasının kuyuya düşmesini sağlar.

Ancak Dolores Vera'yı öldürmemiştir. Yirmi yıldır yanında çalıştığı bu aksi ve kendisini her fırsatta aşağılayan kadınla aralarında bir sevgi bağı vardır. Vera kelimenin tam anlamıyla saçını kendisi için süpürge etmiş bu fedakâr hizmetçisine 1.6 milyon dolar da miras bırakmıştır. Dolores ve Vera görünüşte kedi köpek gibi didişmelerine rağmen aslında dosttan da öte bir sevgiyle birbirlerine bağlanmışlardır. Olay günü ise artık çok yaşlanan ve yatalak hale gelip idrarını gaitasını kaçırmaya başlayan Vera intihar etmek istemiş ve tekerlekli sandalyesini merdivenlere sürmüştür. Düştüğünde hemen ölmeyince de işi bitirmesi için Dolores'e yalvarmıştır. Dolores tam merdaneyi vurmak üzere kaldırdığında postacı onları görmüştür. Gerçi Vera o sırada ölmüştür ama Dolores de haliyle suçlanmıştır.

Sonuçta Dolores 30 yıl önce kaza olarak kayıtlara geçen ölümden sorumludur, ama şimdiki ölümden o sorumlu değildir. 30 yıl önceki olayı sadece kızına itiraf etmiş olduğu için de sulh hakiminin yaptığı ön soruşturmada yargılanmasına gerek görülmez.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dolores Claiborne (Kathy Bates) ve Joe St. George (David Strathairn) filmin bir sahnesinde.
Oyuncu Rolü
Kathy Bates Dolores Claiborne
Jennifer Jason Leigh Selena St. George
Christopher Plummer Dedektif John Mackey
John C. Reilly Polis Memuru Frank Stamshaw
Judy Parfitt Vera Donovan
Ellen Muth Genç Selena
David Strathairn Joe St. George
Eric Bogosian Peter
Bob Gunton Mr. Pease
Roy Cooper Sulh Hakimi
Wayne Robson Sammy Marchant

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IMDb.com/Dolores Claiborne/releaseinfo". 22 Nisan 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2009. 
  2. ^ a b "IMDb.com/Dolores Claiborne (1995)trivia" (İngilizce). IMDb. 27 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2009. 
  3. ^ "IMDb.com/Dolores Claiborne/plotsummary". 24 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]