Dolak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fransa'da dolak giyen bir Amerikan askeri

Dolak, bacağın ayak bileğinden dize kadar olan bölümüne dolanarak sarılan ensiz, uzun yünlü kumaş ya da deri parçasıdır.

Eski Yunan'da köylüler bacaklarına keten dolaklar sararlardı. Bu tür dolaklar 19. yüzyılın sonlarında İngiliz-Hint ordusu askerleri tarafından kullanılmaya başladı ve I. Dünya Savaşı sırasında da ABD ve İngiliz piyadelerinin başlıca donanımlarından biri durumuna geldi.

Türklerde dolak bacağa, baldıra, tozluk yerine dolanan çuha, şayak, aba türünden uzun ve ensiz kumaş parçası ya da bu amaçla kullanılmak üzere hazırlanmış yün, tiftik örgü biçimindeydi. Uzun yolculuk yapanlar, çiftliklerde çalışanlar, avcılar ve askerler dolak kullanırlardı. 19. yüzyıldan başlayarak Osmanlı ordusunda kullanılan dolak ise dört parmak eninde, uzun bir şayak parçası biçimindeydi. Postal koncu üstünden başlayarak dizkapağının altına kadar pantolon paçası üzerine sarılırdı. Dolak, askere rahat hareket etme olanağı verdiği gibi onu tozdan ve soğuktan da korurdu. Cumhuriyet'in ilk yıllarında kullanımdan kaldırılmıştır.