İçeriğe atla

Dogville

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dogville
Film afişi
YönetmenLars von Trier
YapımcıVibeke Windeløv
YazarLars von Trier
AnlatıcıJohn Hurt
Oyuncular
Görüntü yönetmeniAnthony Dod Mantle
KurguMolly Marlene Stensgård
Yapım şirketi
DağıtıcıLions Gate Entertainment
Çıkış tarih(ler)i19 Mayıs 2003 (2003-05-19) (Cannes)
Süre178 dakika[1]
Ülke
 • Danimarka
 • İsveç
 • Fransa
 • Almanya
 • Hollanda
 • Norveç
 • Finlandiya
 • İtalya
Dilİngilizce
Bütçe$10 milyon
Hasılat$16.7 milyon

Dogville, birçok ülkenin ortak yapımcı olarak imza attığı, Lars von Trier'nin yazıp yönettiği 2003 tarihli avangard dram filmi. Nicole Kidman, Lauren Bacall, Chloë Sevigny, Paul Bettany, Stellan Skarsgård, Udo Kier, Ben Gazzara ve James Caan gibi ünlü oyuncular filmde yer almaktadır. Lars von Trier'in "ABD – Fırsatlar Ülkesi Üçlemesi" olarak adlandırılan serisindeki ilk eserdir, Manderlay (2005) ve üretilmemiş Washington filminden önce gelmektedir. 2003 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarıştı.[2] 24 Mart 2004 tarihinde ABD'de sınırlı sayıda sinema salonunda gösterime girmeden önce birçok film festivalinde gösterimi yapıldı.

2016 yılının Ağustos ayında BBC'nin düzenlediği ve dünyanın her tarafından 177 film eleştirmeninin oy kullandığı "21. Yüzyılın 100 Harika Filmi" listesinde 76. sırada yer almıştır.[3]

Amerikalı yönetmen ve senarist Quentin Tarantino, Dogville'i kariyeri boyunca gösterime giren en iyi 20 filmden biri olarak seçti;[4] tiyatro oyunu olarak yazılmış olsaydı von Trier'in Pulitzer Ödülü'nü kazanmış olacağını belirtti.[5]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika'da 1930'ların karanlık dinginliği yaşanmaktadır. Peşinde olan mafyadan kaçan güzel bir kadın olan Grace, barınmak amacıyla Colorado'da Dogville adlı küçük bir kasabaya sığınır. Dogville kasabasında yaşayan Tom, bir gece silah sesleri duyar ve gangsterlerden kaçan Grace'le tanışır. Tom Grace'in saklanmasına yardım etmek için kasabalılarla konuşur. Grace kasabalılarla tanışır, kasabalılar onu tanımak için iki hafta süre verirler.

Kasaba halkı geçmişinden kaçan bu güzel kadını kısa zamanda bağrına basar ve onun için üzülür. Dogville'de geçirdiği güzel günlerin ardından her şey değişmeye başlar. Kadının varlığı, köy halkı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır ve kasaba sakinleri bu tehlike karşısında temkinli davranmak zorundadır. Grace günden güne bu kasabanın karanlık yüzünü keşfedecektir.

Kıpırtısız bir hayat süren Dogville halkının hayatı birdenbire kasabaya gelen bir kadınla değişiveriyor. Bu küçük coğrafyaya sığmayacak kadar tehlikeli bir kadın bu. Grace adlı kadının kasabada yaşamak için aldığı onaydan sonra yaşananlar ise ibret verici. Önceleri kadına ve bu yeni duruma karşı çekingen olan halk, aldıkları riskin de verdiği cesaretle Grace'den sonu gelmeyen isteklerde bulunmaya başlarlar.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen von Trier, Dogville'i bir tiyatro oyununu andırır biçimde stüdyoda çekerek ve neredeyse hiç dekor kullanmayarak uzamsal gerçekliği yok sayar. Dogville kasabası, bir sahne üzerinde tebeşirle çizilerek gösterilmiştir. Binalar ve sokaklar sadece yerdeki çizgilerden ibarettir ve neresi olduğu, kime ait olduğu üzerinde yazmaktadır. Dekor olarak neredeyse hiç eşya yoktur. Oyuncular birçok eşya varmış gibi davranmaktadır. Hatta bazı canlılar bile görüntüde olmamasına rağmen, ses efektleriyle varlığı belli edilmektedir (örneğin köpeğin sadece havlaması duyulur, oyuncular o var gibi davranır; ama görüntüde bir köpek görünmez). Oyuncular profesyoneldir ve birçok hareketi yaparmış gibi, birçok nesne de varmış gibi davranırlar. Oyuncuların hareketleri ve filmde olduğunu düşünmemiz istenen şeyler ses efektleriyle belirtilir.

John Hurt filmin anlatıcısı olarak yer alır, film 9 bölümden oluşmaktadır. Temel çekimler Sony HDW-F900 kamerasıyla Trollhättan, İsveç'te gerçekleşmiştir.

Tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dogville sinemalarda yer aldıktan sonra, Danimarkalı yazar ve yönetmen Christian Lollike tarafından tiyatroya uyarlanmıştır. Danca yazılan orijinal metin İngilizce, Almanca, İsveççe ve Türkçeye çevrilmiştir. (İngilizce çeviri: Jonathan Sydenham, Türkçe çeviri Nazlı Gözde Yolcu).[kaynak belirtilmeli]

Sahnelenen oyunlar:[kaynak belirtilmeli]

 • 2010: National Theatre, (Yunanistan)
 • 2014: Schauspielhaus, (Almanya)
 • 2015: Acropol Theatre, (Yunanistan)
 • 2016: Schauspielhaus, (İsviçre)
 • 2016: Mönchengladbacher Theater, (Almanya)
 • 2016: Syrena Theatre, (Polonya)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Dogville". British Board of Film Classification. 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2013. 
 2. ^ "Festival de Cannes: Dogville". festival-cannes.com. 2 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2009. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2017. 
 4. ^ "Quentin Tarantino's Top 20 Favorite Films". 10 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2017. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]