Doğum işareti (spiritüalizmde)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Doğum işareti spiritüalist terminolojiye ait bir terim olup, vücutta doğuştan bulunan, maddi bir nedenle açıklanamayan, varlığın geçmiş yaşamlarından kaynaklandığı ileri sürülen izlere verilen addır.

Spiritüalistler ekminezi deneylerine dayanarak, geçmiş reenkarnasyona ait bir yaralanma izinin bazen yeni beden üzerinde de bulunabileceğini, vücutta doğuştan bulunan kesik veya delinme izlerinin veya eksik parmak, kopuk kulak gibi çeşitli oluşumların önceki bir reenkarnasyonda yaşanılmış olayların ruhta derin bir iz bırakmış olması sonucunda oluşabileceğini ileri sürerler.

İmajinasyon yeteneğinin madde üzerinde son derece etkili olduğunu kabul eden spiritüalizm bu fenomendeki etkeni, kısaca, “kendiliğinden imajinasyon” mekanizmasına bağlayarak açıklar. Spiritüalistler olayın işleyiş mekanizmasını açıklamada hipnoz halindeki süjenin bedeninde telkinle maddi hasarlar oluşturulabilmesini örnek olarak gösterirler. (Örneğin kendisine elinin yandığı telkin edilen hipnoz halindeki süjenin elinde yanıkların oluştuğu görülmüştür ki, bunun, telkini alan süjenin bu olayı imajine etmesi dolayısıyla oluştuğu varsayılır.)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ruh ve Kainat, Bedri Ruhselman

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]