Doğu Batı Divanı Orkestrası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
25 Temmuz 2005: Daniel Barenboim ile Pilas'ta (Sevilla, İspanya) prova

Doğu Batı Divanı Orkestrası, dünyaca ünlü orkestra şefi ve piyanist Daniel Barenboim ile Filistinli düşünür Edward Said tarafından Ortadoğu'ya barış getirmek üzere toplumlararası anlayışı geliştirme amacıyla 1999'da kurulan, Ortadoğu ve Avrupa'dan 14-25 yaş arasındaki genç müzisyenlerin yer aldığı orkestradır.

Türkiye, Mısır, Suriye, Lübnan, Ürdün, İsrail, Tunus, Hollanda, İspanya gibi 17 ülkeden 110 müzisyenden oluşan Doğu Batı Divanı Orkestrası, Alman şair Johann Wolfang von Goethe'nin 250. doğum gününde kurulmuştur ve adını Goethe'nin İslami ve Batı şiir kültürlerinin bir sentezini oluşturduğu şiir kitabından alır. Bu adı almasının nedeni Goethe'nin İslam ve doğu kültürüne ilgi gösteren ilk batılılardan olmasıdır (Şair, 60 yaşından sonra Arapça öğrenmeye başlamıştı.)

Orkestra ilk defa Almanya'nın Weimar kentinde toplandı, daha sonraki yıllarda Şikago (ABD) ve Seville (İspanya)'da toplanarak çalışmalarını sürdürdü.

Oda müziğinden senfonik müziğe kadar geniş bir repertuara sahip olan orkestra çeşitli CD vd DVD kayıtları gerçekleştirdi. Orkestranın 2004 yılında Cenevre'deki Victoria Hall ve 2005 yılında Filistin'de Ramallah Kültür Sarayı'nda verdiği konser bütün dünyada yankı uyandırdı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]