Doğanca, Pehlivanköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Doğanca sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Doğanca
—  Köy  —
Kırklareli
Kırklareli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Pehlivanköy
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 710
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0288
İl plaka kodu
Posta kodu 39600
İnternet sitesi: [2]

Doğanca, Kırklareli ilinin Pehlivanköy ilçesine bağlı bir köydür. İlçe Merkezine uzaklığı 11 km. dir.Babaeski - Pehlivanköy yolu üzerinde bulunmaktadır. Nüfusu 465 kişidir. Başlıca geçim kaynağı çiftçilik ve hayvancılıktır. Tahıl, ayçiçeğibol miktarda yetiştirilmektedir. Doğanca Köyü adı kimi rivayete göre Bizanslılardan kalma, kimi rivayete göre de doğan kuşlarının çokça oluşundan kaynaklanmaktadır. Köyün tarihi 200-250 yıl önceye dayanır.

93 Harbi sonrası yerleşim daha da sağlıklıdır. Savaş zamanında kısa bir süre Havsa‘nın Haris Baba Çiftliğine gidilmiş savaş sonrası tekrar köye yerleşilmiştir. Cumhuriyet dönemi sonrası gelişmeler sevindiricidir. Cami, İlkokul, köy çeşmeleri, Cumhuriyet meydanı ve Atatürk büstü yapılmıştır. Köy camisi Köy Muhtarı Ahmet Tokat tarafından 1952 yılında yaptırılmıştır. Zaman içerisinde yıpranan cami dernek üyeleri tarafından 2010 senesinde yenilenmiştir. Köy İlkokulunun tarihi hayli eskidir, 1928 yılında kurulan okul daha sonra yenilenmiş en son halini almıştır.

Köyde ulaşım sorunu yoktur. Ayrıca TCDD Yollarından faydalanılmaktadır. Köyde tarım modern araç ve gereçlerle yapılmaktadır. Coğrafi olarak köy fazla engebeli değildir. Oldukça düz ve verimli topraklara sahiptir. İklimi genel olarak karasal iklimdir. Ergene ve köy içerisinden geçen derede sulama işleri yapılmaktadır. Fazla orman yoktur, olanı da köylülerce koruma altına alınmıştır. Ulusal Kurtuluş Savaşına köy 80 kişi katılmış, bunlardan ancak 12’si evlerine dönebilmiştir. Düğünler yöresel anane ve göreneklere göre yapılmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde her Kurban Bayramı'nda kesilen etler, köy meydanında toplanır. Dualar eşliğinde pişirilir ve tüm köy halkına ikram edilir.[kaynak belirtilmeli]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli il merkezine 54 km, Pehlivanköy ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 710
1997 676

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağıyok fakat sağlık evi ve hemşiresi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]