Doğan Apartmanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Doğan apartmanı İstanbul'da Beyoğlu'nda Serdar-ı Ekrem Sokağı'nda 1894 yılında[1] inşa edilen, İtalyan mimari tarzında bir binadır.

Belçikalı bir banker ailesi olan Helbig Ailesi tarafından yaptırıldı. 1919 yılında, sigara kağıdı fabrikatörü Mair de Botton ve kardeşi David de Botton tarafından satın alındı ve binanın adı Botton Apartmanı olarak değiştirildi.[2] Botton Ailesinin iflasından sonra birçok kez el değiştiren yapı son olarak Kazım Taşkent tarafından satın alındı. Taşkent'in oğlu Doğan Taşkent'in İsviçre'de dağda kayak yaparken ölmesi üzerine binanın adı Doğan Apartmanı olarak değiştirildi. Bina daha sonra, Taşkent tarafından 51 daire ve 2 dükkâna ayrılarak satışa cıkarıldı. Tenis kortu olan yer ise arsa olarak satıldı. Halen bölgede otopark olarak kullanılmaktadır.

Bir avluyu üç yanından saran bina dört bloktan oluşur. İZ TV'de ayrıntılı bir belgeseli 2007 şubat ayında gösterildi.

Bina 2001 yılında önemli bir tamirat gördü, ayrıca kapı ve yönetim standartları yükseltilerek yaşam kalitesi lüks bir apartman seviyesine çıkarıldı. Galata bölgesinde görülmeye değer binalardandır. Muhteşem manzaralı çatısında ve dairelerde birçok film çevrilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel
Özel
  1. ^ Akıncı, Turan (2018). Beyoğlu. İstanbul: Remzi Kitabevi. s. 235. ISBN 978-975-14-1779-4. 
  2. ^ Akıncı, a.g.e. s. 236.