Diyafram vana

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Diyafram vana (Membranlı vana olarak da anılır), içinden geçen suyun basıncının, diyafram üzerinde yaptığı etki ile, açma-kapama düzeneğine sahip bir vanadır.

Diyafram vanalar, uzaktan kumanda ile açma-kapama istenen yerlerde ve/veya prosesteki akışkanın vana mekanizmaları ile temasının istenmediği durumlarda kullanılan bir vana çeşididir.

Bu tip vanalarda, "Pilot sistem" denilen; az bir güçle çalışabilen; içinden akan suyun küçük bir miktarına yön vererek, bir miktar suyu diyaframın üst tarafına veya çıkışa yönlendiren bir mekanizma bulunmaktadır. Pil ile üretilen küçük bir akımla bile çalışabilecek bu sistem, elektronik bir devre yardımı ile pilot sisteme kumanda ederek vanayı açıp kapatmak mümkün olabilmektedir. Bu nedenle, diyafram vanalar uzaktan kumanda ile suyun akışına yol vermek veya akışı kesmek istenen yerlerde hemen hemen tek çözüm gibi görünmektedir.

Başka bir kullanım alanı da, tahrip özellikleri yüksek kimyasalların, vanaya zarar vermesini engelleyerek akışı sağlamak veya engellemek istenen yerlerdir (kimya laboratuvarları gibi). Vana mekanizması ve akışkan arasında bulunan diyafram (Doğal kauçuk, PTFE, Viton, Hypalon gibi, kimyasallardan etkilenmeyen değişik malzemelerden, özgün formüller ile imal edilir.). Akışkan ile mekanizmanın temasını engellediği için, vana uzun süre sağlıklı açma kapama yapabilir.