Divertiküler bağırsak hastalığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Divertiküloz
Diverticulosis 2.jpg
Endoskopide bağırsak divertikülü görünümü
Sınıflandırma ve dış kaynaklar
Uzmanlık Gastroenteroloji
ICD-10 K[1]
ICD-9 562.00
OMIM 223320
Hastalık Veri Tabanı 3871
eMedicine med/3102

Divertiküler hastalık veya diğer adı ile divertiküloz kalın bağırsağın mukoza adı verilen iç yüzeyinin zayıfladığı belirli alanlarda dışarıya doğru cepleşmesi veya fıtıklaşmasıdır. En sık olarak bağırsak içi basıncın artmasına bağlı olarak, kalın bağırsağın nispeten makata yakın olan ‘sigmoid kolon’ adlı bölümünde görülürler. Genellikle 40 yaştan sonra yaşla orantılı olarak artarak görülürler [1].

Belirtiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalın bağırsağın sol kısmında divertiküloz sorunu olan bir hastanın mikroskopideki görünümü

Divertiküler hastalık veya divertikülozis ağırlıklı olarak; kramp tarzında karın ağrısı [2], karında gaz [3], karında şişkinlik hissi [4], kabızlık [5], ishal, bulantı, kusma, idrar yaparken yanma gibi yakınmalar görülür.

Komplike divertiküler hastalık[değiştir | kaynağı değiştir]

Divertiküllerde: iltihaplanma (divertikülit), kanama [6], delinme, bağırsak fistülü [7], bağırsak düğümlenmesi [8] ve apse gibi komplikasyonlar geliştiğinde komplike divertiküler hastalık adını alır.

Risk faktörleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İleri yaş, kabızlık [9], liften fakir beslenme, kırmızı etin fazla tüketilmesi, şişmanlık ve hareketsizlik bağırsak divertikülü oluşumu için zemin hazırlar.

Tanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağırsak divertikülü tanısında ilaçlı bilgisayarlı tomografi, kolonoskopi [10], sanal kolonoskopi [11] ve ilaçlı bağırsak filmi [12] gibi tetkikler yapılır. Kan tetkiki ile bağırsak divertikülü tanısı koyabilmek mümkün değildir.

Tedavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağırsak divertikülozu ile mücadelede yüksek lif (20-35 gr/gün) ile beslenme önem kazanır. Bunun dışında düzenli spor yapmak gayet yararlıdır. Ayrıca, antibiyotikler, mesazalin gibi bazı ilaçlar tedavide kullanılır. Bu önlemler ile bağırsak içi basıncı düşürerek % 70-100 oranında tedavide başarı elde edilebilir. Bu önlemlerin tedavide başarılı olmadığı olgularda ameliyat gerekebilir ve burada laparoskopik cerrahi [13] veya robotik cerrahi [14] ile girişim tercih edilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]