Dina Dzanković

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Dina Dzanković Turkdžan Jahović (Dina Dzankoviç Türkcan Yahoviç) (d. 27 Ekim 1986, Novi Pazar, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti) 18 Aralık 2005 tarihinde Sırbistan ve Karadağ güzeli (Miss Serbia and Montenegro - Poslednja Miss Srbija i Crna Gora) unvanına sahip Balkan devletlerinde ünlü profesyonel model ve iç mimar.

Bu açıdan tarihteki son Sırbistan ve Karadağ güzellik kraliçesidir çünkü iki ülke ayrılmadan önce yapılan son yarışmada birinciliği elde etmiştir. Kendisi Türkiye'nin millî basketbolcusu ve Türk vatandaşı olarak NBA'de forma giyen ilk isim olan Mirsad Türkcan'ın eşidir ve Boşnak kökenli Sırp olduğu için Müslüman'dır. Eşinin kardeşi Balkan ülkelerinin en başarılı ünlü şarkıcılarından ve modellerinden olan, aynı zamanda Türkiye'de oyunculuk da yapan dünyaca ünlü isim Emina Sandal'dır. Ayrıca görümcesi ünlü Türk şarkıcı Mustafa Sandal ile evlidir. Günümüüzde hâlâ mankenlikle uğraşan Dina, Türkiye'de ve ülkesi Sırbistan'da çeşitli defilelerde yer almaktadır.

Mirsad-Dina çiftinin Núsret (adını doktor dedesi Núsret Jahović'den alan) adında bir oğlu dünyaya gelmiştir, aile Türkiye'de ikâmet etmektedir. 1,74 boyunda olan manken, resim, modern ve oryantal danslar, R&B, pop ve etnik müzikler ile voleybol konularında oldukça ilgilidir. İtalyan yemeklerini çok sevmektedir. İlk olarak Sırbistan'da özel bir üniversite olan Uluslararası Novi Pazar (Yeni Pazar) Üniversitesi'nde İşletme eğitimi almaya başlayan model, ülkesini on sekiz yaşında temsil ettiği Miss World Güzellik Yarışması'ndan sonra Fransa'da dört yıl iç mimarlık eğitimi almıştır, bunun yanı sıra eğitimine İstanbul'da devam etmektedir.