Dijital baskı makinesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dijital Baskı Makinesi

Dijital baskı makinesi dijital ortamlarda hazırlanan çalışmanınistenilen malzeme üzerine boya püskürtme yöntemi ile yazılmasını-çizilmesini sağlayan baskı makinesi. Dijital baskı makineleri için masaüstü yazıcıların daha büyük boyutlu olanları denilebilir. Dijital baskı makinelerinin yazıcıdan farkı 160-180-200-250-320-500 santimetre gibi büyük genişlikler ve sınırsız uzunlukta baskı yapabilmesidir.

UV Baskı Makinesi

Dijital Baskı Kafaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dijital baskı makinelerinde kullanılan baskı kafaları damlacık ölçülerine göre değerlendirilmektedir. Piko litre bazında damlama gerçekleştiren baskı kafaları 6 pico litreden 45 piko litreye kadar çıkabilmektedir. Ateşleme teknolojisi ile püskürtme işlemi gerçekleştiren baskı kafaları genelde 4 renk barındırmaktadır. Bunlar Mavi (Cyan), Kırmızı (Magenta), Sarı (Yellow) ve Siyah (Key)'dir. Baskı terimlerinde CMYK baskı olarak adlandırılmaktadır.

Piyasada en çok sıklıkla bulunan ve birçok endüstriyel dijital baskı makinesi tarafından kullanılan piezoelektrik baskı kafaları, Epson tarafından endüstriye kazandırılmıştır. Mürekkepi ısıtmak yerine her bir nozzle noktacığının ateşlenmesi ile oluşturulan baskı sistemleridir. Voltaj uygulandığında piozeelektrik materyal şekil değiştirerek sıva halde bulunan mürekkeplerin düşmesini sağlamaktadır.

Kullanıldığı alanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]