İçeriğe atla

Dijital baskı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dijital baskı dijital bazlı görselin doğrudan çeşitli materyallerin üzerine basılması.[1]

Genellikle profesyonel baskı küçük işlerin masaüstü yayıncılık ve diğer dijital kaynakları basılı kullanarak büyük formatlı ve/veya yüksek hacimli lazer veya mürekkep püskürtmeli yazıcılar ile basılma işlemidir. Dijital baskı; ofset baskı yöntemlerine göre sayfa başı maliyet olarak yüksektir, Ofsete göre daha hızlı baskıya alınma ve ofsette kullanılan metal kalıpların olmaması nedeniyle tercih edilir. Taleplere daha hızlı cevap verilir, istenildiği anda baskı yapılabilir.[2] Gelişen teknoloji, zamandan tasarrufun önem kazanması ile de ve dijital baskıda düşen maliyetler bu sistemin kullanılmasını ve tercih sebebi olmasını kolaylaştırmıştır.[3]

Süreç[değiştir | kaynağı değiştir]

Dijital geniş format yazıcı.

Geleneksel yöntemlerle arasındaki en büyük fark litografi, Fleksografi, gravür ya da tipo için baskı kalıplarının, değiştirilmesine gerek olmamasıdır. Oysa analog baskı levhaları sürekli olarak değiştirilir. Bu işin sonuca ulaşmasını hızlandırırken Ofsette elde edilen bazı ince detayların kaybolmasına neden olur. En popüler sistemler Mürekkep Püskürtmeli veya lazer yazıcılardır, bu pigment ya da toner ile, kâğıt, Fotoğraf Kağıdı, tuval, cam, metal, mermer ve diğer yüzeyler üzerine baskı yapılmasına olanak tanır.

Birçok süreçleri, mürekkep veya toner değil nüfuz yüzey, gibi geleneksel mürekkep, ama formları bir ince tabaka yüzey o olabilir ayrıca uyulması için substrat kullanarak bir ısıtıcı sıvı ile ısıl işlem (toner) veya UV kür işlemi (mürekkep).

 • Masaüstü yayıncılık – ucuz ev ve ofis baskı sadece mümkün çünkü dijital işler bypass ihtiyacı için baskı plakaları
 • Değişken veri yazdırma kullanır veritabanına dayalı baskı dosyaları için toplu kişiselleştirme basılı malzemeler
 • Güzel Sanatlar – arşiv dijital baskı yöntemleri vardır gerçek fotoğraf kağıdı pozlama ve baskılar giclee baskılar üzerine suluboya kâğıt kullanılarak pigment bazlı mürekkepler.
 • Talep üzerine baskı – dijital baskı amaçlı kullanılır kişiselleştirilmiş baskı örneğin, çocuk kitapları özelleştirilmiş bir çocuğun adı, fotoğraf kitapları gibi düğün fotoğraf kitap) ya da başka bir kitap.
 • Reklam – sık kullanılan açık banner reklam ve olay tabela, fuarlar, perakende sektöründe satış veya noktasının satın almave kişiselleştirilmiş doğrudan posta kampanyaları.[4]
 • Fotoğraf – dijital baskı devrim fotoğraf baskısı açısından yeteneği rötuş ve renk doğru bir fotoğraf yazdırmadan önce.
 • Yeni medya çeşitli yüzeyler için uygun mimari Tasarım – iç ve dış mekanlarda dijital baskılı duvar kâğıtları ve zemin grafikleri kullanarak dönüşmelerini sağladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "The Design Manual". 21 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2017. 
 2. ^ "The Columbia Guide to Digital Publishing". 25 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2017. 
 3. ^ "Challenges in the Management of New Technologies". 21 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2017. 
 4. ^ "Advertising printing manufacturer". 4 Mayıs 2013. 4 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2017.