Difiyodont

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Difiyodont, öncelikle süt takım ardından kalıcı takım olmak üzere ardışık iki takım dişe sahip olan hayvanlara denir. Besinleri çiğnemek için güçlü, sağlam ve tam takım dişler gerektiğinden çoğu memeli difiyodonttur.

Sürekli dişlerini değiştiren polifiyodontlar ile difiyodontlar zıttır. Ayrıca difiyodontlar, büyümelerinin uzun bir döneminde hiç değişmeyen sadece bir takım dişleri olan monofiyodontlardan da ayrılırlar.

Difiyodontlarda değişen dişlerin sayısı türden türe çeşitlilik gösterir. İnsanlarda, yirmi adetlik süt dişi takımı, ya da "geçici diş", otuz iki adetlik yetişkin dişi takımı ile değiştirilir. Kleidokraniyal disostoz ve Garner sendromunda kalıcı dişler için hipodonti ya da hiperdonti vakaları görülebilir. Kır tavşanlarında ön kesici dişler değişmezken daha küçük olan arka kesici dişler değişir.

Difiyodont değişmeyi düzenleyen gelişimsel mekanizmalar hala tam olarak bilinmemektedir. Asyalı sivri ev faresi, suncus murinus ve Çinli minyatür domuz gibi hayvanlar kalıcı dişler değiştirilerek ya da fazladan eklenerek süt dentisyonun difiyodont değişimi araştırmaları için kullanılmaktadır.

Manatigiller, filler ve kangurular polifiyodont olduklarından diğer memelilerden farklıdır.