Dido (Kartaca kraliçesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Truva Savaşı'nı Dido'ya anlatan Aeneas. Pierre-Narcisse Guérin tablosu.
Sağ alt köşesinde Dido'nun tasviri bulunan 10 Tunus Dinarı

Dido, Yunan ve Roma kaynaklarına göre, Kartaca'yı (günümüzde Tunus) kuran ilk kraliçe (MÖ 814). Romalı şair Virgil'in Aeneid hikâyesinde bahsedilir. Bazı kaynaklarda Elissa olarak da geçer.

Elissa ismi muhtemelen Finike dilindeli Elişat kelimesinin eski Yunancada telaffuzundaki farktan kaynaklanır. Latin yazarlar tarafından kullanılan Dido isminin, kelimenin Finike dilindeki anlamı olan "gezgin, göçebe" manasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Aeneas ve Dido[değiştir | kaynağı değiştir]

Romalı şair Vergilius'un Aeneis eserinde Aeneas ve Dido'nun hikâyesi anlatılır. Buna göre Troya düştükten sonra sağ kurtulanlar, yeni bir yurt kurmak için Aeneas önderliğinde denize açılırlar. Fakat uzun bir yoldan sonra Juno'nun gazabına uğrayarak İtalya'ya gitmek isterken Libya'ya ulaşırlar. Kraliçe Dido, kendilerini iyi karşılar ve tanrıların da araya girmesiyle Aeneas'a aşık olur. Aeneas'a kentlerini burada kurmalarını söyler. Aeneas da hazırlıklara başlar ama Zeus'un İtalya'da kent kurma emrini Aeneas'a Hermes hatırlatır. Dido'nun kendisine çok bağlandığını bilen Aeneas gizlice gemilerini hazırlatıp yola çıkar. Truvalıların gizlice hazırlıklara başladığını öğrenen Dido çılgına döner, öfkeyle Truvalılara saldırı emri verse de Aeneas ve beraberindekiler kentten ayrılmıştır, Dido sonunda kendini öldürür.