Devil May Cry 3: Dante's Awakening

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Devil May Cry 3: Dante's Awakening
Geliştirici Capcom Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Ubisoft
Yönetmen Hideaki Itsuno Bunu Vikiveri'de düzenle
Yapımcı Capcom
Besteci Tetsuya Shibata Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Devil May Cry Bunu Vikiveri'de düzenle
Platformlar PC, PlayStation 2
Çıkış 13 Mart 2005
Türler Üçüncü şahıs nişancı, Aksiyon
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Devil May Cry 3: Dante's Awakening, Devil May Cry serisinin 3. oyunudur. Oyun ilk videoyla başlar. Dante masasına oturduktan sonra Arkham gelir ve karanlık kardeşi Vergil'ın mesajını ona iletir. Bir anda Arkham masayı ters çevirir, Dante masanın üzerinden silahlarına uzanır ama karşısına baktığında Arkham yoktur. Sonra çok sevdiği pizzasını yerken iblisler gelir ve tırpanlarını Dante'ye saplarlar. Dante hiçbir şey olmamış gibi müzik kutusuna ilerler. Kılıcını aldıktan sonra da oyuna başlanır. Daha sonra Vergil'ın yaptığı davet üzerine yola çıkan Dante, 20 bölümlük uzun bir maceraya atılır. Bu macera boyunca ikiz kardeşi olan Vergill'la 7. 13. ve 20. görevlerde toplam 3 kez savaşır, ilkinde yenilir, ikincisinde ise Dante'nin, Vergil'la olan ilk kapışmasından sonra kazandığı Devil Trigger özelliğiyle birlikte berabere kalırlar. 20. bölümdeki son savaşta ise Dante, Vergil'ı zorlar ve kalkıp, savaşması için ona gaz verir ve onu ortadan ikiye böler. Vergil yenilir. Dante'ye yenilen Vergil bunu kendine yediremez ve kuleden atlar ama ölmez.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

3. oyun Devil May Cry 1 ve 2'nin öncesini anlatır. Dante nasıl şeytan güçlerini kazanmıştır, Vergil tam olarak kimdir vb. hepsini öğrenmek için yapılmış bir oyundur yani hikâye sıralaması 3-1-2 olarak gider.

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundaki Customize'den Equip'e girerseniz silahları görürsünüz. Gunslinger stili ile değişik fonksiyonlara sahip olur.

Ebony & Ivory[değiştir | kaynağı değiştir]

Dante'nin bütün oyunlarında kullandığı standart çifte silahlarıdır. İsimlerini piyano tuşlarından alır. Silahlarından biri siyah, diğeri beyazdır.

Shotgun[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun 3. bölümünde kazandığımız silahtır. Yakın mesafeden tahrip gücü yüksektir.

Spiral[değiştir | kaynağı değiştir]

9. bölümde kazandığımız silahlardan biridir. Çok zarar vermesine rağmen 2. atışa çok beklememiz gerekmektedir fakat eğer odaklanma + İleri ya da Geri tuşlarıyla birlikte ateş ederseniz, bekleme süresi kısalır. Uzun mesafeli bir silahtır.

Artemis[değiştir | kaynağı değiştir]

6. bölümde kapının önündeki kayayı parçalayan silahtır. Temen-ni-gru yükseldikten sonra bulunduğu yerden ayrılmıştır ve artık Dante'nin silahı olmuştur. Bu silah lazer atar. Biraz şarj edilince birden fazla düşmana saldırabilir.

Kalina Ann[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun başında tanıştığımız Lady isimli bir kızın roketatarıdır. 16. bölümde elimize geçmektedir(bu arada bir bölümün sonundaki boss da bu kızdır). Kısa menzillidir.

Ana Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda boss'lardan kazanılan ve Dante'nin kendi silahlarıdır.

Rebellion[değiştir | kaynağı değiştir]

Dante'ye babasından miras kalan bir kılıçtır. Normalde fazla özelliği yoktur ama Swordmaster modunu Level 3'e getirince mükemmel olarak kılıcını kullanır.

Cerberus[değiştir | kaynağı değiştir]

3. bölümün sonundaki boss olan Cerberus'u yendikten sonra gelir. Çoklu düşmanları öldürürken kullanılacak silahtır. Sürekli etrafa buzlar dağıtır.

Agni&Rudra[değiştir | kaynağı değiştir]

Biri alev diğeri fırtına özelliklerine sahip olan kılıçlar. 5. bölümün sonunda Agni&Rudra adlı 2 tane boss'u yenince Dante'nin eline geçmektedir. Çok seri kılıçlardır ve çok da etkilidir.

Nevan[değiştir | kaynağı değiştir]

9. bölümde vampir kadın, dövüş bittiğinde ölünce gitara dönüşür. Bu silah Dante'nin yarasaları kontrol etmesine yarar ve elektrik dalgaları gönderir. Kullanışlı bir silahtır. İyi kullanabilen için en iyi silahlardan biridir.

Beowulf[değiştir | kaynağı değiştir]

11. bölümde öldürmeye çalıştığımız fakat kaçıp giden Beowulf adlı canavarın kullandığı bir çeşit silahtır.Bu silaha ilk Vergil sahip olmuştur. Sonra silahı Dante kullanmaya başlar.

Yamato[değiştir | kaynağı değiştir]

Yamato, Vergil'in katanasıdır. Bu katana şeytan evrenine giden anahtardır .Bu katana Vergil'e babasından miras kalır ve kara büyü ile doludur.

Yetenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölümde Dante her konuda uzmanlaşıyor.

Trickster[değiştir | kaynağı değiştir]

Dante bu modda çok hızlı olur, bütün saldırılardan kolayca sıyrılır.

Swordmaster[değiştir | kaynağı değiştir]

Dante, bütün yakın dövüş silahlarında uzmanlaşır, mükemmel kombolar yapabilir. Boss'lardan aldığımız silahlarla da çok etkilidir. Bu modu Level 3 yaptığınız zaman hiçbir düşman karşınızda duramaz, dursa bile kısa zamanda öldürürsünüz.

Gunslinger[değiştir | kaynağı değiştir]

Dante, ateşli silahlarında uzmanlaşır. Yeni mod level'iyle çıkan kombolar oyuna zevk katar.

Royalguard[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer saldırı değil de defansif oynamayı istiyorsanız bu stil size göre. Boss'larda işinize çok yarar. Fakat iyi kullananlar için tehlikeli bir stil olabilir. Counter attack yapabilirsiniz. Kullanması zordur ve mükemmel zamanlama kabiliyeti gerektirir. Eğer zamanlamayı ayarlayabilirseniz hiçbir düşmandan saldırı almadan oynayabilirsiniz.

Quicksilver[değiştir | kaynağı değiştir]

Bundan önceki modlar Dantenin standart modlarıdır. Bu mod oyuna sonradan eklenmiştir. 12. bölümde Geryon adlı boss'u yendikten sonra bu özellik açılır. Quicksilver Frozen Time(Zamanı durdurma) gücünü kullanarak kendisi hariç her şeyi yavaşlatır. Böylece düşmanlara sürpriz saldırılar yapabilirsiniz. Bazı boss'lar için çok kullanışlıdır. Ancak klasik yaratıklar için pek önerilmez çünkü çok fazla enerji emer.

Doppelganger[değiştir | kaynağı değiştir]

En son kazanılan özelliktir. Dante'nin 2 tane olması ve hasarı ikiye katlamasıdır.

Ayrıca Dante'nin Devil Trigger'ı(Şeytan Tetikleme) da vardır 8. bölüme geldiğinizde bu özellik açılır. Health Bar'ının altındadır. İlk başta 3 tane yuvarlak kutucuktur fakat Devil Orb aldıkça gelişir. Devil Trigger'ı açmak için 3 kutucuğun da dolması gerekir .Quicksilver ve Doppelganger yetenekleri Devil Trigger enerjisini emer.

DarkSlayer[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu yetenek Vergil'de kullanılır ve Vergil'ın karanlık yüzünü ortaya çıkarır. Vergil bu yetenek sayesinde oradan oraya, düşmanların tepesine ve geriye doğru ışınlanır. Ayrıca Devil May Cry 4 oyununda, Yamato'yu ele geçirmesiyle birlikte Dante de bu stili kullanır fakat sadece Yamato'nun saldırı özelliklerini kullanabilir, Vergil gibi ışınlanma özelliklerini kullanamaz.