Deutsches Eck

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Koblenz'deki Deutsches Eck

Deutsches Eck ("Alman Köşesi"), Koblenz'de Moselle ile Ren nehirlerinin birleştiği yer. 1897'de, Alman İmparatoru I. Wilhelm, ölümünden dokuz yıl sonra, burada dev bir atlı heykel ile onurlandırılmıştır. Heykelde bir Alman şiirinden alıntı yapan bir yazı da vardır: "Nimmer wird das Reich zerstöret, wenn ihr einig seid und treu" (İmparatorluk hiçbir zaman yıkılmayacaktır, siz birlikte ve sadık kaldığınız sürece).

1945'te heykel bir Amerikan topçu mermisi tarafından ağır hasara uğratılmıştı. Kısa süre sonra ise tamamen yıkıldı. 1949'da Batı Almanya ve Doğu Almanya'nın kurulmasıyla, ülke kapitalist batı ve komünist doğu olarak ikiye bölündü. Birleşik bir Almanya dileğini ifade etmek isteyen cumhurbaşkanı Theodor Heuss Alman Köşesi'ni bir Alman birleşme anıtına dönüştürdü. Tüm eski Alman Länder (devlet) bayrakları, Silezya, Doğu Prusya ve Pomeranya da dahil, buraya yerleştirildi. Eski atlı heykelin yerine de bir Almanya bayrağı konuldu.

Berlin Duvarı'nın Kasım 1989'da yıkılmasından sonra, duvarın üç parçası anıtın yanına konuldu. 3 Ekim 1990'da yeni federal eyaletlerin amblemleri de buraya eklendi.

Heykelin tekrar dikilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni heykel yerine konuluyor.

1990'da Alman yeniden birleşmesi ile Alman Köşesi, Almanya'nın birleşmesi arzusunun sembolü olmaktan çıktı. Bölgenin yeniden modellenmesi için tartışmalar yaşandı. Eleştirmenler I. Wilhelm heykelinin tekrar dikilmesi konusunu da değerlendirdi. Heykel ile ilgili son karar bölgede hak sahibi olan Renanya-Palatina hükûmetine bırakıldı. Fakat, hükûmet haklarını Koblenz şehrine devrettiğini açıkladı. Koblenzli bir çift, heykelin yeniden dikilmesi için tüm masrafları üstleneceklerini söyleyince çalışmalara başlandı.

Düsseldorflu heykeltıraş Raymond Kittl heykeli aslına uygun olarak yeniden modelledi ve bakırdan yapılan orijinalinin aksine bronz bir heykel ortaya çıkardı. Mayıs 1992'de heykeline parçaları Koblenz'e getirildi. 2 Eylül 1993'te bir vinç yardımıyla heykel yerine koyuldu. Kurulum artık resmî olarak tanınmayan, Sedan Muharebesi'ndeki Alman zaferinin anıldığı Sedan gününde yapıldı. 25 Eylül 1993'te yeni heykelin açılışı yapıldı.

Günümüzde, büyük bir Almanya bayrağı ve 16 eyalet bayrağı Alman Köşesi'nde Alman birliğinin anısına dalgalanıyor. Berlin Duvarı'nın üç parçası ise "ayrılmanın kurbanları"na ithaf edilmiş.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]