Detay (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Detay
Detay Gazetesi logo.png
Tür Günlük gazete
Format Tabloid
Sahibi İnce Detay Kıbrıs Grafik Basın Yayın LTD
İmtiyaz sahibi Taner Ulutaş
Yayımcı Oshan Sabırlı
Fiyatı 2,5 TL
Dil Türkçe
Genel merkez Mustafa Ruso Caddesi, No: 152 - No :1 / 2 - Hamitköy
Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs
Resmî site detaykibris.com

Detay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'de yayımlanan günlük gazetedir. 2014 yılında kurulan gazetenin ilk genel yayın yönetmeni Oshan Sabırlı olmuştur. Sonrasında genel yayın yönetmenliğini Taner Ulutaş devralmıştır.[1]

Detay Yayın Grubu bünyesinde faaliyet göstermekte olup merkezi başkent Lefkoşa'dadır.[1]

Federal çözüm çizgisinde bir yayın politikası benimsemektedir.[2] Ayhan Dolunay'ın değerlendirmesine göre sol görüş ağırlıklı yayınlar yapan gazete, özellikle sağ iktidarlar döneminde daha muhalif bir tavır takınmaktadır. 2017 itibarıyla gazete yönetimindeki Erkut Yılmabaşar ve Taner Ulutaş'ın ikisinin de basın mensubu olduğu, dolayısıyla "büyük gruplar" içerisinde yer alan medya kuruluşlarına göre Detay Kıbrıs'ın daha sınırlı kaynaklara sahip olduğu da değerlendirilmiştir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Rebge, Süleyman (2018). "Kıbrıs Türk Spor Medyasının Spor Etkinliklerine İlişkin Haber ve İçerik Analizi (KKTC Örneği)" (PDF) (Yüksek lisans tezi). Lefkoşa: Yakın Doğu Üniversitesi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2020. 
  2. ^ Ercan, Eren Ekin (Haziran 2019). "KKTC Basınında Dava ve Barış Politikalarının Günümüzdeki Durumu" (PDF). İleti-ş-im, 30. ss. 193+214. 
  3. ^ Dolunay, Ayhan (2018). "Dijital Çağda Yasal ve Etik Kodlar Çerçevesinde Basın Hak ve Özgürlükleri: KKTC Örneği" (PDF) (Doktora tezi). Lefkoşa: Yakın Doğu Üniversitesi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]