Dermokozmetik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dermokozmetik; cilt, saç ve vücut bakımı için kullanılan, ilaç teknikleri kullanılarak geliştirilmiş, üretilmiş ve dermatolojik klinik testlerden geçirilmiş cilt ürünlerine verilen genel isimdir. Dermokozmetik ürünler genellikle eczanelerde satılır ve dermatoloji veya plastik cerrahi uzmanları tarafından çeşitli cilt problemlerinin çözümü için ya doğrudan ya da ilaç tedavisine destek olarak reçete edilebilirler. Çoğu zaman da ilaç tedavisinin yan etkilerini azaltmak ya da gidermek için destekleyici amaçla kullanımları söz konusu olabilir. Ancak dermokozmetik ürünlerin sadece eczanelerde satılıyor olması, eczanelerde satılan her cilt bakım ürününün dermokozmetik olduğunu anlamına gelmez. Bazı cilt bakım ürünleri eczanede satılıyor olmasına rağmen "eczane kozmetiği" olarak tanımlanmalı ve sınıflandırılmalıdır.

Kozmetikten Farkı[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel kozmetik ürünlerden farklı yapıda olan dermokozmetik ürünler günümüzde kozmetik ürünlerle yapılan cilt bakımının yerini almaya başlamıştır. Sadece anlık etki sağlayan kozmetikler cildi iyileştirme özelliğine sahip değildir. Dermokozmetiklerden en önemli farkları budur. Dermokozmetik ürünler cilde renk vererek ya da üzerini örterek değil, ciltteki varolan problemi gidermeye yardımcı olarak çalışır. Sivilce, kızarıklık, kuruma ve kırışıklık gibi cilt güzelliğini etkileyen belirli cilt sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olurlar. Bu etkiyi sağlayabilmelerinin sebebi gelişen teknoloji sayesinde cildin en üst tabakası olan epidermisten geçerek ikinci katman olan dermis'e inebilen ince moleküllerden oluşturulmuş olmalarıdır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dermokozmetik Ürünler, Markalar'ın Yetkili Satıcısı | sağlıksepeti". sagliksepeti.com. 29 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2023.