Deomyinae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Deomyinae
Dikenli sıçan - Acomys cahirinus
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Rodentia (Kemiriciler)
Familya: Muridae (Sıçangiller)
Alt familya: Deomyinae
Thomas, 1888
Cinsler

Acomys
Deomys
Lophuromys
Uranomys

Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Deomyinae ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Deomyinae ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Deomyinae, sıçangiller familyasında, fare benzeri kemiriciler içeren dört cinsi kapsayan bir alt familyadır. Yakın zamana kadar bu cinsler Murinae ve Dendromurinae alt familyalarında sınıflandırılmaktaydılar. Deomys ferugineus türünün aynı klâdın bir parçası olduğu bulunana kadar Acomyinae olarak da adlandırılmaktaydı. Deomyinae adı, Acomyinae adından önce kullanıldığı için öncelik kazanmaktadır.

Bu alt familyada yer alan türler, Muroidea süperfamilyasında yer alan diğer türlerden morfolojik olarak ayrılabilecek ortak özelliklere sahip değildir. Yine de üçüncü üst azı dişi ile ilgili ayrırıcı özellikler bulunduğu önerilmiştir. Bu altfamilyada yer alan cinsler yalnızca genetik mutasyonlar temelinde bir araya getirilmiştir. Bu sonuçlara nükleer ve mitokondriyal DNA istatistikleri ile birlikte DNA-DNA hibridizasyonu kullanılarak ulaşılmıştır.

Bu grubu oluşturan fiziksel özelliklerin eksikliği nedeniyle, şu anda tanındığı hâlinin değişikliğe uğraması ve genişlemesi mümkündür. Şu anda Murinae ya da Dendromurinae alt familyalarında sınıflanan cinslerin çoğu hakkında moleküler filogenetik analizler yapılmamıştır.

Tüm cinsler Afrika'da bulunur ki bu türlerin evriminin başlangıcının Afrika kıtası olduğunu belirtmektedir. Acomys cinsinde bazı türler ayrıca Asya kıtasında da bulunurlar.

Şu anda sınıflandırma da 4 cinse yayılmış 54 tür bulunmaktadır.

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]