Deniz düdükçünü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deniz düdükçünü
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Charadriiformes
Familya: Scolopacidae
Cins: Phalaropus
Tür: P. lobatus
İkili adlandırma
Phalaropus lobatus
Linnaeus, 1758
Dağılımı

Deniz düdükçünü (Phalaropus lobatus), çullukgiller (Scolopacidae) familyasından bir kum kuşu türü.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük bir yağmur kuşudur. Büyüklükleri yaklaşık 18 cm kadardır. Loplu ayak parmakları ve düz, ince gagaları vardır. Üreme dönemi dişileri, baskın olarak koyu gri yukarılara, kestane rengi bir boyna ve göğüs üstüne, siyah yüz ve beyaz boğaza sahiptir. Erkekler ise dişilerin soluk bir kopyasıdır. Loplu ayak parmakları yüzmelerine yardımcıdır. Genç kuşlar, gri ve kahverengi yukarılara, kahverengimsi sarı alt parçalara ve göz boyunca siyah bir yamaya sahiptir. Kışta, kuşlar gri yukarılara ve beyaz aşağılara sahiptir ama siyah göz yaması her zaman mevcuttur. Dişiler daha büyüktür ve erkeklere göre daha parlak renkleri vardır.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Dişiler erkekleri takip ederler, bölgede yuva yapmak için yarışırlar ve saldırgan bir tutumla yuvalarını ve seçilen eşlerini savunurlar. Dişiler yumurtalarını koydukları andan itibaren güneye doğru göçe başlarlar, yumurtaları kuluçkaya yatırmak ve yavruya bakmak için erkekleri bırakırlar. Üç ila yedi yumurta bataklık bir alanın yakınında bir yer yuvasına koyulur. Yavrular çoğunlukla, kendilerini beslerler ve 20 gün içinde uçabilirler.

Ötüşleri tiz bir whit ya da twit olarak tanımlanabilir.

Deniz düdükçünü yavrusu
Phalaropus lobatus

Yayılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Arktik Kuzey Amerika bölgeleri ve Avrasya'da görülürler. Göçmendirler, diğer yağmur kuşlarına göre olağan dışı olarak çoğunlukla okyanusa ait rotalarda göç ederler ve tropikal okyanuslarda denizde kışı geçirirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]