Deniz Taşları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Deniz Taşları
Yazarı Yiğit Okur
Ülke Türkiye
Dili Türkçe
Türü Roman
Yayınevi Can Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
2005
ISBN 9750104113

Deniz Taşları, Yiğit Okur'un 2005 yılında yayımlanan romanı.

Tarık ve Nazan adlı iki karakter arasındaki aşk hikâyesi ve Sarıyer’deki bir konağın sakinlerinin hayatını anlatan eser, Türkiye’nin ikinci ve üçüncü kuşak elit kesiminin hayatını sorgular. Romanda özellikle Robert Kolej kimliğine odaklanılır[1]. “Genç Yıllarımızın Bilinen Şeyleri”, “Orta Yaşımızın Bilinen Şeyleri” ve “Ne Olduğunu Sormaktan Çekindiğimiz Issızlık” başlıklı üç bölümden oluşur.

Yazarı, beşinci romanı olan bu eser ile 2005 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanda, Sarıyer’de bir konakta dünyaya gelen, bakıcısı ve evin kahyası dışında kimseyi sevmeyen Nazan ve onunla tutkulu bir yaz aşkı yaşayan milletvekili oğlu Tarık’ın hikâyesi anlatılır.

Nazan çok sevdiği Tarık’ı, hiçbir açıklama yapmadan terk edip Paris’e gider. Tarık da aşık olduğu Nazan’ın peşinden gitmek yerine Londra’ya gider. Yeni bir yaşam kurmak arzusunda olan Tarık, giderken yanına sadece deniz taşları alır. Tarık, yıllar sonra askerlik yapmak için ülkesine dönerken yanında soylu bir aileye mensup İngiliz sevgilisi Linda vardır. Nazan ise Paris ve Amerika’da akademik çalışmalardan sonra konağına dönmüştür. Linda ile Nazan, Tarık ile Linda ve Nazan ile Tarık arasında sürekli bir çekişme yaşanır. Tarık, askerlikten sonra uluslararası bir firmanın Türkiye şubesinin başına geçer. Ancak bir gün hayatındaki her şeyi tasfiye etmeye karar verir. Sadece o değil, Nazan da yaşamı, ölümü, hayatlarındaki eksikliği sorgularlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Önce gelen:
Ateş ve Kuğu ''
Yunus Nadi Roman Ödülü
2005
Sonra gelen:
Bir An Bin Parça