Demir mazı mürekkebi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Meşe mazıları ve demir (II) sülfat, demir mazı mürekkebi bileşenleri

Demir mazı mürekkebi (yaygın mürekkep, standart mürekkep olarak da bilinir), demir tuzlarından ve bitkisel kaynaklardan gelen tannik asitlerden yapılmış mor-siyah veya kahverengi-siyah mürekkeptir . Avrupa'da 5. ve 19. yüzyıllar arasındaki ondört yüz yıl boyunca kullanılan standart mürekkep formülasyonuydu, 20. yüzyılda yaygın olarak kullanılmaya devam etti ve bugün hala satılıyor.[1]

Hazırlama ve kullanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Ev yapımı mürekkep. Solda demir çözeltisi (çivilerden) ve sirke. Sağda, meşe özütü. İkisi, mürekkep üretmek için kullanılmadan hemen önce karıştırılır, ortada.

Mürekkep, geleneksel olarak bir tannik asit çözeltisine demir (II) sülfat (FeSO4) ekleyerek hazırlanır, ancak herhangi bir demir iyon verici kullanılabilir. Gallo tannik asit genellikle mazıdan çıkartılır.

Kullanılan ev yapımı demir mazı mürekkebi, mürekkebin gecikmeli kararmasını gösterir

Meşe mazı mürekkebi için en eski tarifler Yaşlı Plinius'dan gelmektedir. Dördüncü yüzyılın ortalarında yazıldığı düşünülen en eski, en eksiksiz İncil olan Sina Yazması da dahil olmak üzere birçok meşhur ve önemli el yazması demirli meşe mazı mürekkebi kullanılarak yazılmıştır.[2] Demir mazı mürekkebi yapmanın kolaylığı ve kalıcılığı ve suya dayanıklılığı nedeniyle bu mürekkep, Avrupada ve Akdeniz'in çevresindeki yazarlar için tercih edilen bir mürekkep haline geldi. Orta çağ ve Rönesans yazıları büyük oranda bu mürekkep kullanılarak yazılıyordu. Leonardo da Vinci'nin birçok çizimi de bu mürekkepi ile yapılmıştır.[3] Büyük Britanya ve Fransa'da, bu dönemde de kalıcılığı sağlamak için tüm kraliyet ve yasal kayıtlar için mürekkebin içeriğini belirleyen yasalar çıkarıldı.

Demir mazı mürekkebinin popülaritesi, kolonizasyon döneminde ve ötesinde dünyayı dolaştı. Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi, tüm postane şubelerinde müşterilerinin kullanımı için kullanılacak kendi resmi tarifine sahipti. 20. yüzyılın ikinci yarısında kimyasal olarak üretilen mürekkeplerin ve yazma sıvılarının icadı, demir mazı mürekkebinin yaygın kullanımına son verdi.

Dolma Kalemler[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiltere'de resmi evraklarda kullanılan bir demir mazı bazlı mürekkep örneği

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.kitapsifahanesi.yek.gov.tr/Content/UploadFile/Doc/DEMIRMAZIMUREKKEBI.pdf[ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Report on the different inks used in Codex Sinaiticus and assessment of their condition". 24 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2013. 
  3. ^ White, Susan D. (2006). Draw Like Da Vinci. London: Cassell Illustrated, pp.18-19, 9781844034444.