İçeriğe atla

Demir Maske

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Demir Maske
Le Vicomte de Bragelonne ou Dix ans plus tard
Demir Maske kitabı kapağı
YazarAlexandre Dumas
ÜlkeFransa
DilFransızca
TürRoman
Yayım1847-1850
Seri
Yirmi Yıl Sonra Demir Maske

Demir Maske (tam adıyla Bregalonne Kontu: On yıl Sonra), Alexandre Dumas tarafından yazılmış olan bir tarihi romandır. Üç Silahşorlar'ın devamı niteliğindedir ve D'artagnan serisinin son kitabıdır.[1]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Konu, Fransa kralı XIV. Louis'nin kendisine tıpatıp benzeyen bir ikizinin olması ve bu kişinin yüzünde demirden bir maskeyle hapse atılmasını içermektedir. Hikâye, gerçek bir efsaneye dayanmakta ancak hikâyede anlatılan Demir Maskeli mahkûmun hikâyesi farklılık göstermektedir.

Arka Plan ve Temalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman, gerçek tarihi olaylar ve karakterlerle kurgusal unsurları harmanlar. Gerçek Demir Maskeli mahkûmun aksine, Dumas'ın kahramanı Bastille'de başlar ancak sonra Sainte Margueritte adasındaki bir kaleye gönderilir.[2]

Kültürel Etki[değiştir | kaynağı değiştir]

'Demir Maske', birçok kez filme ve bir defa çizgi filme çevrilmiş olan bir sanat eseridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ranalli, Brent (2018). "Educating the State: Civil Disobedience by Dumas' Musketeers". The Concord Saunterer. 26: 127-136. JSTOR 44968730. 26 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2021. 
  2. ^ Dumas, Alexandre (1997). Jean-Yves Tadié (Ed.). Le Vicomte de Bragelonne (Fransızca). I. Paris: Gallimard. ISBN 978-2-07-040051-5.