İçeriğe atla

Deianeira

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deianira, Evelyn De Morgan

Deianeira, Yunan Mitolojisinde Kalidon Prensesidir ve Herakles'in karısıdır. Mitolojik hikâyelere göre Deianeira, Herakles'i Nessos adlı kentaurdan aldığı zehirli bir gömlekle öldürmüştür.

Sofokles'in Trakhisli Kadınlar oyunundaki ana karakterdir.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Deianeira, Kalidon Kralı Oeneus ve Althaea'nın kızıdır. Meleager'ın kız kardeşidir. Ayrıca Hyllos, Glenus, Onites, Ctesippus ve Macaria'nın annesidir.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Sofokles'e göre Deianeira'yı Acheloos Nehrinin tanrısı üç farklı kılığa girerek istemiştir. Ve Herakles bu nehir tanrısını öldürerek, Deianeira'yı kurtarmıştır.

Bunun uzun versiyonu ise şöyledir: Acheloos bazen boğa bazen yılan kılığına girerek kızı istemiş ama kız Akheloon'un bu özelliğinden korkmuştur.

Herakles, Hades'e indiğinde Meleager'a rastlar ve onun kardeşi Deianeira ile evlenmesini salık verir. Herakles yeryüzüne dönünce kıza aşık olur. Bu yüzden Herakles,kızı isteyen Akheloos ile yaman bir güreşe tutuşmuşlardır ve en sonunda Herakles, Akheloos'u öldürmüştür.

Herakles, Deianeira ile evlenir ve Hyllos isimli oğulları olur.

Nessos[değiştir | kaynağı değiştir]

Herakles, karısını alıp Kalidon'dan ayrılır. Yolda derin bir ırmağı geçerken Nessos isimli bir kentaur onlara yardım eder ve Deianeira'yı karşıya geçirmek için sırtına alır. Ancak onu kaçırmaya kalkar ve karısının çığlıklarına koşan Herakles, Nessos'u Hidra zehrine batırılmış okuyla vurarak öldürür.

Nessus en Deianeira Rijksmuseum

Nessos, Deianeira'nın yanında can çekişiyorken yarasından akan kanı alıp ileri de bununla bir iksir hazırlayarak kocasının sevgisini her zaman koruyabileceğini söyler.

Sonra Herakles ve Deianeira, Trakhis'e varırlar.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllar sonra, Herakles Oikhalia kralı Eurytos'u yener ve kızı Iole'yi tutsak alarak Deianeira'nın yanına gönderir. Deianeira, kocasının bu kadına aşık olduğu haberini alınca Nessos'un ona yıllar önce verdiği tavsiye aklına gelir ve iksir hazırlayarak bunu gömleğe banar. Gömleği de Herakles'in kurban töreninde kullanması için ona gönderir. Herakles gömleği giyince gömlek bedenine yapışır ve ona korkunç acılar verir. Çıkarmaya çalışınca derisi yüzülür. Bu işkenceye son vermek için Oita Dağından bir odun yığınında kendi yaktırarak öldürtür. Deianeira ise yaptığına dayanamaz ve intihar eder.