Death to Spies

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Death to Spies
Death to Spies.jpg
Yayımcı(lar) 1C Company, Atari
Yapımcı(lar) Haggard Games
Platform(lar) PC
Çıkış tarih(ler)i Avrupa Birliği 16 Ekim 2007
Tür(ler)i Üçüncü Şahıs Nişancı
Biçim(ler) Tek oyunculu
Ortam DVD-ROM, Steam

Death to Spies, 16 Ekim 2007'de 1C Company ve Haggard Games tarafından II. Dünya Savaşındaki Sovyet-Alman gerginliği göze alınarak Üçüncü Şahıs Nişancı (TPS) olarak piyasaya sürülmüştür. Alman karşıtı bir oyun olduğu oyunun ilk bölümünden belli olmaktadır.

Oyun Hakkında Bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun II. Dünya Savaşını konu alıyor, 1940-45'lar arasında geçiyor, karakter Sovyet kuvvetlerinde görev yapıyor, Almanlara karşı casusluk yaparak istihbarat toplamaya çalışmak için göreve başlıyor. Oyunda çok sessiz olunmalı çok fazla dikkat çekilmemelidir. Aksi takdirde çok büyük bir ateş altında kalınabiliyor. Oyunda hemen her bölmünde gizlice bir yerde Alman askerinin kıyafetini giyerek daha kolay bölüm geçmek mümkündür. Ne kadar üst rütbeli asker kıyafeti giyilirse ajan olunduğunu anlayan birimler azalır.

Death to Spies'ın öncelikle grafiklerindeki gelişmişlik göze çarpıyor.

Oyun Bölümleri

On bir adet bölüm bulunmaktadır: Training kısmı istenilirse oynanabilir, oyunu tanımak için idealdir, istenilirse Cannibal'ı seçip oyunun asıl bölümüne geçilebilinmektedir.

Training(Hazırlık) Bölümü

Bu bölüm hazırlık bölmüdür, oyunun nasıl oynanacağı hakkında birçok bilgi vermektedir.

Cannibal(Yamyam) Bölümü

Oyunun asıl ilk bölümüdür, buradaki asıl amaç büyük üsse varıp sessizce alman komutanı bayıltıp kamyona yüklemek ve belirtilen noktaya götürmektedir.

Winter Cold(Kış Soğuğu) Bölümü

Oyunun ikinci bölümüdür, asıl amaç sessizce gösterilen yolcuyu serbest bırakmaktır.

Stronghold(Kale) Bölümü

Oyunun üçünncü ve zorlaştığını belli eden bölümüdür, amaç daha önceden alman kuvvetlerce kaçırılan ve bir kaleye hapsedilen kaptanı kurtarmak, en alt kattaki hapishane bölünde tutulmaktadır, o bulunup harita gösterilen çıkış bölüne götürülmelidir.

Hotel Bölümü

Bölüm bir hotelde geçmektedir, sivil alman birimleri kütüphanede buluşma gerçekleştirecektir, gösterilen kişinin kimle buluşacağını öğrenip silahları nereye sakladığı öğrenilmelidir.

Buradan sonraki bölümler kısmen de olsa daha zordur.

Oyun Haritası

Dost veya zararsız birimler gri renkle gösterilmektedir. Kırmızı ve yeşil ise düşman birlikleridir. Yeşil görünüyorsa dikkatini çekecek hareketler (sürünme, hoplama, sustuculu silah çıkarma, silah doğrultma, ateş etme)yapılmadıkça zarar vermez. Kırmızı ise kesinlikle ona görünülmemelidir aksi takdirde düşman birimi olunduğunu anlar.

Anlaşılma Bildirimleri

Eğer bir düşman biriminin karşında olunulursa göz işareti ekranın yukarı tarafında belirir. O işaret varken çok dikkatli olunulmalıdır. Düşman kıyafeti giyilmemişse göz yerine ünlem işareti ekranın üst tarafında belirir. Bu düşman kıyafeti giyilmediğinde ya da dikkat çekici hareket yapıldığında uyarı niteliği taşır.

Heyecanlandırıcı Müzik

Eğer yeterince sessiz olunmamışsa ve düşman birimleri ajan olunduğunu tespit etmişlerse arkadan hareketli bir müzik çalar ve harita daki bütün askerler kırmızı renkte görünür ve yanıp söner. Bu birimler hemen temizlenmelidir.

Sessizce Boğmak veya Morfinle Baymak

Eğer üzerinizde düşman kıyafeti yoksa veya haritadaki kırmızılıklar çoksa bir üst rütbeli birimin sessizce arkasına geçilerek "2" tuşuna basılmalı ve morfin veya boğma ipi ile öldürülmelidir ve kıyafeti giyilmelidir. Eğer düşman biriminin üzerine bıçak fırlatılıp öldürülürse veya susturucu silah ile öldürülse kıyafeti giyilemez.

Oyuncu karakteri bir tuveletin içindeyken

Olağanüstü Yapay Zeka

Birkaç eksiklik (birimin yokluğundan şüphe etme, duvar arkasını görmediği halde şüphe etme) dışında yapay zeka çok ileridir ki böyle oyunlar bunu gerektirir. Oyunun yapay zekası gerçeği aratmamaktadır. Düşman birimleri, şüphe çekici bir hareket yapıldıysa hemen sessizce olay yerine intikal etmektedirler ve ne olup bittiğini anlamaya çalışmaktadırlar. Eğer şüphe çekici bir hareket görmediyse işine geri dönmektedir.

Geliştirilmiş Grafikler

Grafikleri, oyunun çıkış tarihi olan 2007 sonuna göre idealdir. Resimlerden de anlaşılacağı gibi yeni nesil grafikler kullanılmaktadır.

Oyun Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Üçüncü şahıs kamerasından gizli faaliyetler
  • Tarihsel istihbarat operasyonlara dayanarak değişik türde görevler
  • Görevi bitirme yolunu seçme özgürlüğü
  • Gerçek yaşama ait ev içi ve ev dışı yerler
  • Sızma, saklanma, cesetleri taşıma, kıyafet değiştirme, tahrip etme, bıçak fırlatma, kilit kırma, tuzak kurma ve birçok değişik gösetleme şekilleri
  • II. Dünya Savaşı'na ait silah ve araçlar

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]