De Morgan yasası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

De Morgan yasası, türetilmiş çözümleme kuralları tümel evetleme ve tikel evetleme biçiminde olmayan önermeleri dönüştürmek için kullanılan teorem. 19. yüzyıl matematikçisi Augustus De Morgan tarafından formüle edilmiştir.

Şu eşitlik De Morgan eşitliğidir:[1]

  • değil (P ve Q) = (değil P) veya (değil Q)
  • değil (P veya Q) = (değil P) ve (değil Q)

Matematiksel gösterim[değiştir | kaynağı değiştir]

Yasanın mantık bağlaçları kullanarak gösterimi şöyledir:

İki değilin çarpımından farkı[değiştir | kaynağı değiştir]

De Morgan ilkesi, iki değilin çarpımı yasasından () önemli bir farka sahiptir. , bir biçimsel mantık sistemi olmak üzere dizisi, birinci dereceden tanımlanmış önerme sembollerini bildirmektedir. konuşulan dile ait bağlaçların bir kavramı olmak üzere aynı sistem, ardından sonucunda biçimsel sıfatını kazanır; sıralanmış bağlaçları içerir. En az bir bağlacı vardır ve bu bağlacın temel önerme bilgisine göre oluşturulmuş doğruluk tablosundaki (doğru) sayısı, önermesine göre bağlacının varlık bağlamını vermektedir. De Morgan yasası, bu sistemde denklik kuramı yadsınmadığına göre yalnız iki bağlacı için varlık bağlamını artırıcı veya azaltıcı etkisi ile önemli bir farka sahiptir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hayes, Andy; Wu, Vincent. "De Morgan's Laws". 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2020.