Değer akışı haritalama

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Değer akışı haritalama, bir süreçteki bütün adımları belgeleyen bir akış şeması kullanan yalın bir araç olarak tanımlanmaktadır. Birçok yalın uygulayıcı, değer akışı haritalamayı israfı belirlemek, süreç döngü sürelerini azaltmak ve süreç iyileştirmeyi uygulamak için temel bir araç olarak görmektedir.

Değer akışı haritalama, malzeme işleme adımlarını diğer önemli ilgili verilerle birlikte bilgi akışıyla birleştirmek için tasarlanmış bir işyeri verimlilik aracıdır. Değer akışı haritalama, yalın üretimi planlamak, uygulamak ve geliştirmek isteyen bir kuruluş için temel bir araçtır. Değer akışı haritalama, kullanıcıların mevcut kaynaklarını en üst düzeye çıkaracak ve malzemelerin ve zamanın verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaya yardımcı olacak sağlam bir uygulama planı oluşturmasına yardımcı olmaktadır.[1]

Değer akışı haritalama, bir ürün veya hizmet sunmak için gereken adımları göstermek, analiz etmek ve iyileştirmek için bir akış şeması yöntemidir. Yalın metodolojinin önemli bir parçası olan değer akışı haritalama, kaynaktan müşteriye kadar süreç adımlarının ve bilgilerin akışını gözden geçirmektedir. Diğer akış şeması türlerinde olduğu gibi, çeşitli iş faaliyetlerini ve bilgi akışlarını tasvir etmek için bir semboller sistemi kullanmaktadır. Değer akışı haritalama özellikle israfı bulmak ve ortadan kaldırmak için kullanışlı olmaktadır.[2]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Malzeme ve bilgi akışını gösteren diyagram örnekleri, Charles E. Knoeppel tarafından 1918 yılında yayınlanan bir kitapta yer almaktadır. Daha sonra, bu tür diyagram oluşturma, değer akışı haritalaması değil, tipik olarak malzeme ve bilgi akışı haritalaması, süreç haritalaması veya diğer adlar olarak adlandırılmasına rağmen, Toyota Üretim Sistemi ve tüm yalın üretim hareketi ile ilişkilendirilmiştir. Ciddi anlamda 1950'lerden başlayarak Toyota Üretim Sistemini yaratma konusunda en çok itibar gören kişiler şunlardır: Shigeo Shingo (1909-1990), Taiichi Ohno (1912-1990); Kiichiro Toyoda (1894-1952) ve Eiji Toyoda (1913-2014).

1990'lara gelindiğinde, imalat ve diğer alanlardaki yalın üretim yöntemleri Amerika Birleşik Devletleri ve dünya çapında yayılırken, değer akış haritası giderek daha yaygın bir terim haline geldi ve değer akışı haritalama birçok yerde yalın metodolojinin merkezi haline geldi. Daha sonra değer akışı haritalaması  Altı Sigma metodolojilerinde kullanılmaya başlandı.

Yalın üretim ve değer akışı haritalama kullanımındaki diğer kilit kişiler şunlardır: Yalın Girişim Enstitüsü'nün kurucusu James P. Womack; İngiltere'deki Yalın Girişim Akademisi'nin kurucusu Daniel T. Jones; Yalın Girişim Enstitüsü başkanı John Y. Shook; yalın danışmanlık için Karen Martin Group'un kurucusu Karen Martin; ve Osterling Consulting'in kurucusu Mike Osterling.[2]

Avantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Değer akışı haritalama, iş sürdürülebilirliği için kritik öneme sahiptir. Bunun nedeni şunlardır:

  • İsrafı azaltmak veya ortadan kaldırmak, şirketinizin kârlılığını iyileştirebilir. Bonus olarak, israfın temel nedenini ve kaynağını keşfedersiniz.
  • Değer akışı görselleştiricilerinin bir parçası olarak savurgan aktarımlar belirlendikten sonra, ekipleriniz bilinçli olarak davranış, kültür, iletişim ve işbirliğini iyileştirebilir.
  • Ekipler, bireysel görüşleri bir kenara bırakır ve müşterinin bakış açısına göre öncelik verir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Value Stream Mapping Tutorial - What is VSM? | ASQ". asq.org. 21 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2021. 
  2. ^ a b "What is Value Stream Mapping". Lucidchart (İngilizce). 7 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2021. 
  3. ^ Atlassian. "Value Stream Mapping". Atlassian (İngilizce). 4 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2021.