Darbe genlik modülasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bilgi sinyali (1) ve bilgi sinyali ile modüle edilen PAM darbeleri (2) Bu dalga şekli çift kutuplu PAM a örnektir

Darbe genlik modülasyonu (Pulse amplitude modulation, kısaltmasi PAM) telekomünikasyonda bilgi iletimi için kullanılan modülasyon tiplerinden biridir. Modülasyon frekans paylaşımlı veya zaman paylaşımlı olabilir. Genlik modülasyonu ve frekans modülasyonu frekans paylaşımlı, her türlü darbe modülasyonu ise zaman paylaşımlıdır.

Darbe modülasyonlarında taşıyıcı sabit genlikli ve sabit süreli (sabit genişlikli) darbelerdir. Bilgi sinyali darbeleri modüle eder, yani darbelerde değişiklik yapar.Darbe genlik modülasyonunda darbelerin genliği bilgi sinyali genliğine bağlı olarak değişir.

PAM türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İki tür PAM vardir:

  1. Tek kutuplu PAM:Taşıyıcıya bilgi sinyali maksimum genliğinden daha yüksek bir DC gerilim (DC bias) eklenir. Bu sekilde modüleli sinyal daima pozitif (ya da negatif) kalır. Bilgi sinyali olmadıği zaman bile taşıyıcı yayını vardir.
  2. Çift kutuplu PAM: DC bias yoktur ve moduleli sinyal pozitif ve negatif olabilir. Bilgi sinyali yokken, yayın da yoktur.

Analog yayıncılıkta modüleli darbeler bilgi sinyali genliğine bağlı olarak her düzeyde olabilirler. Oysa sayısal yayıncılıkta modüleli darbeler sadece belli düzeylerde olabilirler. Darbe genliği bilgi sinyali genliğine en yakın düzeydedir. Darbelerin alabileceği düzeylere göre, PAM 8 düzeyli 16 düzeyli vb. adlarla belirtilir. Düzey sayısı ne kadar fazla ise iletişim kalitesi o kadar yüksek, fakat gerekli bant genişliği de o kadar fazladır.