Darakoy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Daraköy'daki Katolik Ermeni Kilisesi

Darakoy (Gürcüce): დარაქოი; Türkçe: Dereköy), Gürcistan'da Kvemo Kartli bölgesinde, Tsalka Belediyesi'nde bir köydür. Tsalka Havzasında, Hrami Deresi'nin sol kıyısında, deniz seviyesinden 1.540 metre yükseklikte yer alır. Tsalka kasabasına 12 km uzaklıktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugünkü yerleşmenin hemen yakınında Pareha adını taşıyan bir yerleşme bulunuyordu. Gürcüce olan Pareha (ფარეხა), "koyun ağılı" anlamına gelir. Bu yerleşmenin adı, 1794-1799 arasında hazırlanmış olan Gürcüce bir yer adları listesinde de geçmektedir. Bugünkü köy 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı'nın ardından Türkiye'den göç eden Türkofon Ermeniler ile Rumların (Urumi) Tsalka bölgesine yerleştirilmesinden sonra ortaya çıkmıştır.[1][2]

Darakoy'un bulunduğu bölgenin Tunç Çağı'ndan itibaren bir yerleşem olduğu bilinmektedir. Ortadan kalkmış olan Pareha köyü, Darakoy'un kuzeydoğusunda bulunan Aziz Giorgi Kilisesi'nin çevresinde kuruluydu. Söz konusu kilisende Gürcü alfabesiyle bir yazıt bulunuyordu.[3]

Darakoy'un 1,5 km kuzeydoğusunda, Tsintskaro köyüne giden yol kıyısında ortadan kalkmış bir köy daha bulunmaktadır. Bu köyün, 1721 tarihli kayıtlarda geçen Gvelpareha (გველფარეხა) köyü olduğu tahmin edilmektedir. Burada yapılan kazılarda eskiye yerleşmeye ait izler ortaya çıkmıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Darakoy'da 2014 yılı verilerine göre 588 kişi yaşıyordu. Nüfusun çoğunluğu, 19. yüzyılın ilk yarısında yerleştirilmiş olan Ermenilerden oluşuyordu.

Yıl Nüfus
2002 814
2014 588

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]